Prażone kontra pickert w Bobrku – FOTO

Marcin Cichowski  |   Fakty  |   16 października 2016 10:33
Udostępnij

W Samorządowym Zespole Szkół w Bobrku gościła polsko-niemiecka grupa uczniów z gimnazjów z Gorzowa i Bobrku gościli swoich przyjaciół z Centrum Młodzieżowego w Schieder – Schwalenberg w Niemczech. W ramach projektu „Poznajmy bliżej nasze regiony” młodzież wymieniła się opowieściami o swoim życiu.


– Obie grupy przygotowały zdjęcia oraz krótkie filmy na temat swoich rodzinnych okolic, prezentując historię gmin, ich infrastrukturę, problemy z jakimi się borykają – mówi Agnieszka Kolasa, nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół w Bobrku. – Mówili też o swoich sukcesach, ciekawych miejscach w swoich okolicach, a także o specjałach kulinarnych.

Po obejrzeniu nagrań młodzież dyskutowała na temat podobieństw i różnic pomiędzy gminą Chełmek i Kreis Lippe. Goście z Niemiec mogli zobaczyć sposób przyrządzania oraz spróbować tradycyjnych prażonych, a polska młodzież dowiedziała się co to jest pickert.

– Pierwszego dnia zorganizowaliśmy warsztaty służące przede wszystkim integracji i bliższemu poznaniu się uczestników wymiany, a także podniesieniu kompetencji językowych obu grup. – relacjonuje Agnieszka Kolasa. – Drugi dzień spotkania spędziliśmy w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Po wspólnym śniadaniu młodzież w mieszanych polsko – niemieckich grupach, wyposażona w smart fony z aplikacją Actionbound wzięła udział w grze miejskiej.

Tego dnia młodzi ludzie wraz z aplikacją na smartfony wzięli udział w grze miejskiej. Musieli między innymi dowiedzieć się, jak nazywają się obie rzeki płynące przez Oświęcim wskazać zamek i synagogę. W grze miejskiej mogli sprawdzić co znajdowało się kiedyś na rynku, poszukać śladów Live Festival Oświęcim.

W ramach realizowanego przez MDSM projektu „Nasze drogowskazy” uczniowie wybierali spośród 12 słów: wolność, nadzieja, przełamywanie barier, sprawiedliwość, równość, odpowiedzialność, tolerancja, porozumienie, dialog, spotkanie, szacunek i solidarność, jedno, które im się najbardziej podobało. Polsko-niemieckie zespoły musiały wymyślić sposób przedstawienia wybranego hasła, sfotografować go i wypowiedzieć się w paru zdaniach przed kamerą na ten temat.

– Nasze spotkanie zakończyliśmy wspólnym muzykowaniem i obiadem. Rozstając się z młodzieżą niemiecką nie mówiliśmy żegnajcie, ale do zobaczenia niedługo przyjaciele – dodaje nauczycielka.

 

Najnowsze realizacje wideo