polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
To była ósma akcja Stowarzyszenia Miłośników Zabytków i Historii Ziemi Oświęcimskiej. W tym roku współorganizatorem kwesty jest parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Oświęcimiu. Celem tegorocznej zbiórki była renowacja zabytkowej części muru cmentarza wraz z bramą.
W tym roku organizatorzy kwesty zdecydowali się poświęcić zbiórkę na odnowę zabytkowej części muru cmentarnego wraz z bramą, które od 1986 roku są indywidualnie wpisane do Rejestru Zabytków pod nr A/465. Cmentarz parafialny w Oświęcimiu powstał na przełomie 1783 i 1784 roku po tym, jak wydany w 1777 roku przez cesarza austro-węgierskiego Edykt Nantejski zakazywał użytkowania cmentarzy wokół kościołów i nakazywał założenie nowych nekropolii. Zarówno mur jak i brama mają swoje znaczenie i symbolikę.
Brama cmentarna symbolizuje przejście pomiędzy dwoma światami – żyjących (profanum) i zmarłych (sacrum), a mur cmentarny ma te światy oddzielać. Droga przechodząca przez bramę, wiodąca do kaplicy to ostatnia droga zmarłego kończąca jego ziemską wędrówkę, zaś dla odwiedzających cmentarz są przypomnieniem, że i oni przez tę bramę ową drogę będą kiedyś musieli przebyć.
“Mur ogrodzeniowy oświęcimskiego cmentarza jest datowany na pierwszą połowę XX wieku, zaś bramę cmentarną wykonał wówczas znany oświęcimski ślusarz Marian Karolus. Zły stan techniczny tych elementów sprawia, że na ich renowację muszą zostać przeznaczone duże środki finansowe przekraczające możliwości parafii” – mówi prezes Grzegorz Mądrzycki.
Organizatorzy dziękują za hojność wszystkim tym, którzy wsparli akcję w tym roku. Członkowie stowarzyszenia podczas kwesty wspierani byli przez harcerzy oświęcimskiego hufca ZHP, a także członków rady parafialnej parafii pw. Wniebowzięcia N.M.P.