polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fot. Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
„To właśnie mieszkańcy Oświęcimia i terenów przyobozowych na wszelakie sposoby starali się pomagać więźniom KL Auschwitz. Starania te, jak się okazuje, nie ustały po 27 stycznia 1945 roku i oswobodzeniu obozu. Jako Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej chcemy pokazać tę pomoc, akcentując podczas konferencji jej formy powojenne” – zachęca do udziału Zbigniew Mazur, kustosz Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
Mazur twierdzi, że zagadnienie to jest mało znane mało też spopularyzowane i stanowi niezwykle ważną część historii obozu Auschwitz-Birkenau, a także ludzi żyjących na ziemi oświęcimskiej.
W sali konferencyjnej MPMZO 5 września od godz. 10 o sytuacji dzieci podczas okupacji i po zakończeniu wojny będą mówić naukowcy.
Wykład wprowadzający wygłosi Jacek Chrobaczyński, historyk, wykładowca akademicki, badacz dziejów drugiej wojny światowej.
„Wojna a dziecko (1939-1945). Codzienność – moralitet – edukacja i wychowanie. Bilans i następstwa”.
Drugi wykład będzie stanowił odniesienie do lokalności i przybliży „Losy dzieci z KL Auschwitz oraz ich adopcje przez mieszkańców ziemi oświęcimskiej”.
Teresa Wontor-Cichy – historyk, pracownik naukowy Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
W drugiej części będą przedstawione losy świadków historii, którzy jako dzieci byli więzieni w KL Auschwitz.
Konferencja rozpocznie się w poniedziałek 5 września o godz. 10 w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu. Jest organizowana w ramach obchodów 83. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.
„Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o potwierdzenie udziału do 31 sierpnia. Można tego dokonać telefonicznie pod numerem 33 447 40 84 lub piszą na adres e-mail: biuro@muzeumpamieci.pl” – informują organizatorzy.