polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Od 2013 roku ekspozycja „Klisze pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja dostępna jest na stronie powiatu oświęcimskiego. W ostatnich dniach wystawę wzbogacono o kolejne wersje językowe. Tym samym prace można zobaczyć bez konieczności podróży do Harmęż.
Projekt jest wynikiem współpracy Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu z franciszkanami z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Wirtualni zwiedzający mogą skorzystać z informacji w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i włoskim.
– W dolnej kondygnacji kościoła Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach, wchodzącego w skład Centrum świętego Maksymiliana, pod koniec lat 90. na stałe została zainstalowana wystawa „Klisze pamięci. Labirynty”. To ekspozycja rysunków Mariana Kołodzieja, byłego więźnia KL Auschwitz, oznaczonego numerem 432, która obok swej niezaprzeczalnej wartości artystycznej, posiada również walor świadectwa. Przedstawia niezwykłą interpretację obozowego dramatu jednego z pierwszych więźniów. Wystawa przedstawia artystyczną wizję gehenny obozowej, a jednocześnie uwypukla heroiczne zwycięstwo, odniesione w obozie przez świętego Maksymiliana Marię Kolbego – tłumaczy ojciec Piotr Cuber, franciszkanin.
Marian Kołodziej zaczął rysować swoje dzieła po prawie 50 latach od wyzwolenia z Auschwitz. Zmusiła go do tego choroba. W ramach rehabilitacji po wylewie i paraliżu praca była formą autoterapii. Swoje obrazy tworzył od 1993 do 2009 roku. W przeciągu 16 lat stworzył ponad 250 kompozycji, które od 2003 roku zobaczyło około 50 tys. osób z różnych stron świata.