Posiadasz pamiątki po Igorze Mitoraju? Pokaż je w muzeum – FOTO

Jola Wodniak  |   Fakty  |   16 stycznia 2024 11:07
Udostępnij

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej (MPMZO) zachęca do podzielenia się pamiątkami po Igorze Mitoraju, światowej sławy rzeźbiarzu.

Muzeum w marcu organizuje spotkanie poświęcone życiu i twórczości Mitoraja.

Na towarzyszącej wydarzeniu wystawie czasowej oprócz dzieł Mistrza ze swoich zbiorów pokaże pamiątki znajdujące się w prywatnych archiwach mieszkańców. Są już pierwsze zgłoszenia.

„Przypomnijmy, że w ub.r. muzeum zorganizowało w swojej siedzibie „Spotkanie przy kawie z Igorem Mitorajem” połączone z obchodami 79. rocznicy urodzin artysty. Sala konferencyjna wypełniła się po brzegi wielbicielami jego twórczości. To wówczas, podczas rozmów, okazało się, że wiele osób ma różnego rodzaju przedmioty związane z twórcą, który wychował się w Grojcu” – wyjaśnia Piotr Tarczyński z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Również wtedy pojawił się pomysł, by w 2024 roku, czyli okrągłych rocznic: 80. urodzin i 10. śmierci Igora Mitoraja stworzyć wystawę czasową z pamiątkami po nim i dziełami ze zbiorów MPMZO.

Na apel muzeum od razu odpowiedziały dwie uczestniczki spotkania sprzed roku – Joanna Chrząszcz i Edyta Mitoraj. Dzięki nim na marcowej wystawie będzie można zobaczyć bilet wstępu na wystawę Igora Mitoraja, plakat i album z jego autografami i dedykacją.

„Będzie też prawdziwa perełka. Jest to zestaw nigdy niepublikowanych fotografii autorstwa Joanny Chrząszcz z wystawy Mistrza w Krakowie w 1993 roku” – zdradza Tarczyński.

Wszystkich, którzy chcieliby wypożyczyć na rocznicową wystawę czasową przedmioty związane z Igorem Mitorajem prosimy o kontakt telefoniczny: 33 447 40 84 lub e-mail: biuro@muzeumpamieci.pl

Na zgłoszenia muzeum czeka do 29 lutego

„W przypadku zgłoszenia po terminie nie gwarantujemy prezentacji przedmiotów na wystawie” – informują organizatorzy.

Igor Mitoraj 

Urodził się jako syn polskiej robotnicy przymusowej i francuskiego jeńca wojennego, który służył w Legii Cudzoziemskiej. Po zakończeniu wojny, razem z matką, wrócił do Polski i osiedlił się u jej rodziców. 

Jego dzieciństwo i młodość upłynęły w Grojcu

Po ukończeniu Liceum Plastycznego w Bielsku-Białej w 1963 roku, rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie skoncentrował się na malarstwie. Od 1968 roku tworzył swoje dzieła we Francji i Włoszech.

 

Jego głównym tematem artystycznym stało się ciało ludzkie, podkreślając jego piękno i delikatność, a także ukazując głębsze aspekty ludzkiej natury, które pod wpływem czasu i okoliczności mogą ulec zniekształceniu. Artysta często odwoływał się do mitologii i historii starożytnej Grecji i Rzymu, wykorzystując elementy klasycznej rzeźby, aby podkreślić idealne proporcje ciała. Jednocześnie, poprzez celowe spękania i uszkodzenia powierzchni swoich rzeźb, a nawet ich przewrócenie, przypominał widzom o ludzkiej naturze i jej niedoskonałości.

Posągi grojczanina często przedstawiały mitologicznych bohaterów, rannych, uszkodzonych, o niedoskonałym wyglądzie, patrzących melancholijnie na widza z pustymi oczodołami, często zakrytymi tkaniną. Styl artysty polegał na połączeniu elementów antyku z nowoczesnością, co sprawiło, że stał się rozpoznawalny wśród miłośników sztuki na całym świecie.

Artysta zmarł 6 października 2014 roku. Jego dzieła nadal pozostają ważnym elementem dziedzictwa artystycznego.

Podczas sesji rady gminy Oświęcim 25 października Igor Mitoraj otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Oświęcim.