Policjanci z drogówki przy przejazdach kolejowych

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   5 marca 2018 18:47
Udostępnij

Dzisiaj policjanci z oświęcimskiej drogówki pełnili służbę głównie przy przejazdach kolejowych. Obserwowali, jak uczestnicy ruchu je pokonują.

Co pewien czas ogólnopolskie media przynoszą informacje o wypadkach drogowych na przejazdach kolejowych lub bardzo niebezpiecznych sytuacjach, zarejestrowanych przez monitoring.

Dlatego też policjanci podjęli działania, które uświadamiają zagrożenia związane z nieprawidłowymi zachowaniami kierowców i pieszych przy przejeżdżaniu lub przechodzeniu przez torowiska. Ponadto przypominali przepisy związane z tą tematyką.

Funkcjonariusze szczególną kontrolą objęli niestrzeżone przejazdy kolejowe. Uczulali uczestników ruchu drogowego, by bezwzględnie stosowali się do znaków, ustawionych przed i na przejeździe. To może bowiem uratować życie.

Poniżej prezentujemy kilka przekazanych przez policję nakazów i zakazów, wynikających z przepisów ruchu drogowego.

Przypominamy, że kierujący pojazdem jest obowiązany:
– zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
– przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
– prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
– w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Kierującemu pojazdem zabrania się:
– objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
– wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
– wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
– omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

Najnowsze realizacje wideo