polecamy
Fakty z powiatu: Kiermasz świąteczny w starostwie – FOTO
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Stuart E. Eizenstat wręcza nagrodę dyrektorowi Piotrowi Cywińskiemu. Fot. Łukasz Lipiński
W środę amerykański Departament Stanu zorganizował uroczystość z okazji 75. rocznicy utworzenia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wzięły w niej udział m.in. Irene Weiss i Ruth Cohen, ocalałe z Auschwitz.
„Muzeum Auschwitz-Birkenau odgrywa niepowtarzalną rolę w pamięci i edukacji o Holokauście. To miejsce bezprecedensowego wydarzenia w historii ludzkości, światowa ikona ludzkiego zła. I najdobitniejsze przypomnienie o niebezpieczeństwach wynikających z niepowstrzymanego antysemityzmu i nienawiści, braku wiedzy o Holokauście, czy zniekształcania i negowania historii, które niestety się nasilają” – mówił podczas uroczystości Stuart E. Eizenstat, przewodniczący rady United States Holocaust Memorial Museum.
Ellen Germain, przedstawicielka Departamentu Stanu do spraw Holokaustu, przypomniała, że od 75 lat muzeum Auschwitz pełni podwójną rolę – oddaje cześć ofiarom i zachowuje ich historię.
„Pod kierownictwem dyrektora Cywińskiego, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau (PMAB) wspiera rzetelną edukację o Holokauście, a także chroni historię przed zniekształcaniem i negowaniem. Stany Zjednoczone są dumne, że mogą współpracować z takimi ludźmi i instytucjami” – zapewniła Germain.
Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie przyznaje National Leadership Award wybitnym partnerom, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju jego misji.
„Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau stworzyli tuż po wojnie ocalali z tego okrutnego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady. Po 75 latach, gdy ocalałych jest wśród nas coraz mniej, naszą odpowiedzialnością jest określenie, jakie będzie miejsce tej pamięci w naszym życiu indywidualnym i zbiorowym. Jeśli odłożymy pamięć o Holokauście jedynie do książek o historii, będzie to oznaczało, że nie zrozumieliśmy, jak uniwersalna prawda o człowieku się wówczas ujawniła. Dzisiejszego świata, naszej kultury, ewolucji prawnej, politycznej, dyplomatycznej, a także rozumienia etyki oraz norm społecznych nie sposób pojąć bez zrozumienia samej istoty programowego odczłowieczenia, wykluczenia, antysemityzmu i rasizmu z czasów Auschwitz i całej niemieckiej Trzeciej Rzeszy” – powiedział Piotr Cywiński, dyrektor PMAB odbierając nagrodę z rąk Stuarta E. Eizenstata.