Park Pojednania Narodów. Panie prezydencie, co się stało?

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   13 kwietnia 2022 15:29
Udostępnij

Do oświęcimskiego magistratu dotarła interpelacja Jakuba Przewoźnika, radnego Prawa i Sprawiedliwości. Rajca pyta o park Pojednania Narodów.

Park powstał na Kamieńcu. Inwestycja zakończyła się w 2018 roku. Kosztowała 4 mln zł. Urząd Miasta Oświęcimia pozyskał na nią 2,25 mln zł z funduszy Unii Europejskiej.

„Według przedstawianych planów, miejsce to miało być ważną wizytówką miasta, między innymi ułatwiać spotkania oświęcimian oraz turystów odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Urząd miasta w 2018 roku intensywnie też informował, że w parku będą organizowane duże wydarzenia, w tym festiwale, a w rejonie ulicy Kamieniec zaplanowano też miejsce na ustawienie dużej sceny koncertowej” – przypomina Jakub Przewoźnik.

Samorządowiec zwraca uwagę, że po kilku latach park Pojednania Narodów na Kamieńcu jest kojarzony najczęściej ze schroniskiem dla zwierząt, tzw. toaletą systemową, dość specyficznie wyglądającymi latarniami i pustymi łąkami.

„Panie prezydencie, co się stało? To tutaj, jako mieszkańcy Oświęcimia, mieliśmy się przecież według pana spotykać z turystami oraz rozkoszować wielkimi wydarzeniami kulturalno-muzycznymi, a może i sportowymi” – pyta radny.

Jednocześnie Jakub Przewoźnik zadaje Januszowi Chwierutowi, prezydentowi Oświęcimia, pięć pytań:

  1. Jaki jest roczny koszt utrzymania tej przestrzeni (np. koszenie, sprzątanie, oświetlenie, ochrona, itd.)?
  2. Jaki jest roczny koszt utrzymania toalet znajdujących się w parku (np. sprzątanie, ochrona, koszt ogrzewania, wody, prądu)?
  3. Jakie działania zostały podjęte, aby na tym terenie zorganizować wydarzenie kulturalno-muzyczne w formacie ogólnopolskim lub europejskim?
  4. Jakie działania zostały podjęte w porozumieniu z miejscem pamięci Auschwitz, aby to m miejsce odwiedzali zagraniczni turyści?
  5. Jaki ma pan dalszy plan na skuteczne wykorzystanie tej przestrzeni? Jak według pana można lepiej wykorzystać to miejsce?
Prezydent na odpowiedź radnemu ma 14 dni.

 

Najnowsze realizacje wideo