Pamiętali o ofiarach wysiedleń – FOTO

Marcin Cichowski  |   Fakty  |   22 kwietnia 2020 17:57
Udostępnij

Gminni samorządowcy uczcili 79. rocznicę wysiedleń z Brzezinki, Broszkowic, Babic, Harmęż, Pław, Boru, Rajska i przedmieść Oświęcimia.

Z uwagi na epidemię koronawirusa upamiętnienie ofiar deportacji miało skromny charakter.

Wójt Mirosław Smolarek, jego zastępca Halina Musiał oraz dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Jadwiga Szczerbowska ustawili znicze przy Tablicach Pamięci, naprzeciw Bramy Śmierci byłego obozu Birkenau.

„8 marca 1941 roku naziści wysiedlili bez uprzedzenia, w ciągu kilkudziesięciu minut, mieszkańców wsi Pławy. Następnego dnia większość z nich wywieźli do Gorlic. Akcja wysiedleńcza, która wówczas została rozpoczęta, trwała z przerwami do końca kwietnia i objęła mieszkańców Boru i Bud (przysiółki Brzeszcz), Harmęż, Rajska, Brzezinki, Babic i Broszkowic” – informuje Jacek Lachendro z Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.


Mieszkańców wywieziono do Generalnego Gubernatorstwa oraz do pobliskich miejscowości: do Bojszów, Jedliny, Woli, Dankowic, Osieka, Grojca, Monowic, czy Dworów. Część z nich, zwłaszcza młodych ludzi, skierowano na roboty przymusowe do Niemiec.


„Na zajętym obszarze władze obozowe przejęły cały inwentarz żywy i ruchomy oraz wszystkie nieruchomości. Domy i zabudowania były systematycznie burzone, a pozyskany materiał budowlany wykorzystany do budowy obozu w Brzezince (KL Auschwitz II) oraz podobozów: Babitz, Harmense, Budy, Rajsko” – dodaje Jacek Lachendro.


W rezultacie w Brzezince, Pławach i Harmężach zniszczono ponad 90 % gospodarstw (w Brzezince z przeszło 500 budynków mieszkalnych zostało sześć oraz szkoła, remiza strażacka i dom gromadzki), natomiast w Babicach, Broszkowicach, Borze i Rajsku ponad 40 %.

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .