„Oświęcimski kartel rybny” już po premierze – FILMY, FOTO

Jola Wodniak i Paweł Wodniak  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   4 listopada 2018 14:19
Udostępnij

W sobotni wieczór swoją premierę miał film Mirosława Ganobisa „Oświęcimski kartel rybny”. To druga produkcja, powstała z inspiracji miłośnika Oświęcimia.

Sala widowiskowa w Oświęcimskim Centrum Kultury pękała w szwach. Kolejny pokaz filmu odbędzie się 18 listopada o godzinie 17. Wstęp na seans jest bezpłatny.

40 pasjonatów

W produkcji zagrało około 40 osób, główni bohaterowie to Jarosław Fiedor (filmowy Bernard  Schretter) oraz Bartek Urbańczyk (Student z Krakowa, filmowy Tomasz Kol). Film był kręcony przez około trzy miesiące. Pomysł na nowy film powstał po pierwszym filmie „Oświęcim-Auschwitz na styku dwóch światów”.

„Zauważyliśmy, że jest zapotrzebowanie na tego typu materiały. Film przedstawia  historię pewnej oświęcimskiej rodziny, która  prowadziła biznes połowu i handlu ryb. Z pewnością nikt z tej rodziny nie przewidział tragedii które wydarzyła w 1933 roku. Film jest oparty na faktach i powstał na podstawie gazety „Tajny Detektyw”  która  w tamtym czasie opisywała tą tragedię” – mówi Mirosław Ganobis, pomysłodawca filmu.

Podróż w czasie

„Przede wszystkim pokazujemy w filmie prawdziwą historię naszego miasta, połączoną z oryginalnymi zdjęciami z tamtego okresu. Odtwarzamy miejsca, w których historia się wydarzy przenosząc się w czasie. To wszystko jest połączone z dzisiejszymi zdjęciami, ukazującymi piękno grodu nad Sołą” – opowiada twórca filmu.

Scenariuszem i reżyserią zajął się Mirosław Ganobis, produkcją – grupa Bunkrowcy Oświecim. Montaż, to praca firmy Biba Studio. 

Samofinansowanie

Film powstał bez żadnych zewnętrznych źródeł finansowania. Większość ekipy filmowej to amatorzy, którzy nie mieli żadnego doświadczenia na planie filmowym.

„Z mojej strony też jest brak oświadczenia reżyserskiego, jednak zagrałem w sześciu filmach emitowanych w stacjach telewizyjnych, więc doświadczenie nabywałem na planie. Bardzo trudno jest zagrać we własnym filmie i go reżyserować” – dodaje Ganobis.

Pokazom filmu towarzyszy, do 8 listopada i 18 listopada wystawa “Oświęcimski kartel rybny – fotografie z planu filmu” autorstwa Romana Stopy, Romana Pawłowskiego, Jarosława Fiedora i Jacka Krawczyka.

 

Zapraszamy do fotorelacji z wydarzenia autorstwa Jacka Balona:

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .