polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Oświęcimska drużyna podczas zawodów. Fot. MU
Mistrzowska do niedawna drużyna nie widnieje w nowej klasyfikacji generalnej, ogłoszonej po weryfikacji przeprowadzonej na wniosek kilku uczelni.
Ekipa MUP była jedną z 21. uczelni, które zgłosiły się do mistrzostw. Ponieważ poprzednią edycję wygrał Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, on właśnie był organizatorem tegorocznych mistrzostw.
Zwycięzcą XI Mistrzostw Polski Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym została drużyna Małopolskiej Uczelni Państwowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu., o czym Fakty Oświęcim informowały 6 czerwca 2022 roku.
Radość jednak nie trwała długa. Otóż kilka uczelni wniosło protest i wnioskowało o weryfikację członków zwycięskiej drużyny.
Poszło o drugi punkt regulaminu mistrzostw, mówiący, że „Członkiem zespołu nie może być: a) absolwent kierunku medycznego”. Tymczasem członkini zespołu z Oświęcimia w chwili startu w mistrzostwach była absolwentką studiów pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo.
MUP jednak uznała, że organizator nie sprecyzował, co należy rozumieć pod terminem absolwent kierunku medycznego i nie wykluczył wprost z udziału w zawodach osób, które ukończyły studia pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo i kontynuują naukę w ramach studiów drugiego stopnia.
Dlatego też absolwentka studiów pierwszego stopnia znalazła się w drużynie. To właśnie oprotestowały inne uczelnie.
Radosław Folga, prorektor MUP do spraw studenckich i promocji, powiedział wówczas Faktom Oświęcim, że uczelnia uzna każdą decyzję organizatora, który ma zastrzeżone prawo do ostatecznej interpretacji postanowień regulaminu. Jednocześnie zawnioskował do organizatora, by ten dokonał pełnej weryfikacji każdego uczestnika każdej zgłoszonej drużyny.
Komisja organizacyjna ostatecznie zmieniła klasyfikację generalną. Pierwsze miejsce zajmuje w niej Uniwersytet Jagielloński Collegium Medium w Krakowie. W tabeli wyników widnieje 20 uczelni, oświęcimskiej MUP w niej nie ma.
„Powodem powyższej decyzji było uczestnictwo w jednej z drużyn absolwenta kierunku medycznego. Udział takiej osoby w zawodach był sprzeczny z warunkami regulaminu Mistrzostw Polski Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym (§ 1 ust. 2 regulaminu) i tym samym naruszał zasady współżycia społecznego, zgodnie z art. 58 § 2 kodeksu cywilnego” – napisał organizator mistrzostw.
Małopolska Uczelnia Państwowa w Oświęcimiu nie będzie organizatorem przyszłorocznych zawodów. Władze przyjęły dyskwalifikację, jednak komentują sprawę i przedstawiają swoje stanowisko w zakresie interpretacji regulaminu i niedoprecyzowania niektórych jego punktów.
„W regulaminie mistrzostw wskazano, że członkiem zespołu nie może być student kierunku: ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo, lekarskiego lub wojskowo-lekarskiego, jednocześnie będący absolwentem kierunku: medycznego, pracownikiem systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub posiadający tytuł ratownika medycznego lub pielęgniarki (pielęgniarza) uzyskany w szkole policealnej (a zatem odpowiednio przed rokiem 2016 i 2004). Organizator nie ograniczył zatem możliwości udziału w zawodach do odbywania przez członka zespołu studiów na konkretnym roku czy w ramach konkretnego stopnia. Nie wykluczył też wprost z udziału w zawodach osób, które ukończyły studia pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo i kontynuują naukę w ramach studiów magisterskich (drugiego stopnia), na kierunku pielęgniarstwo, czy też w ramach jednolitych studiów na kierunku lekarskim (lekarsko-wojskowym). Organizator nie sprecyzował także, co należy rozumieć pod terminem absolwent kierunku medycznego. Definicji tego pojęcia nie sposób znaleźć również w obowiązujących regulacjach prawnych. Organizator doprecyzował to pojęcie dopiero w oświadczeniu o zapoznaniu się z regulaminem mistrzostw, o wypełnienie którego poprosił członków zespołów dopiero ponad dwa tygodnie po realizacji wydarzenia” – przekazał Faktom Oświęcim Radosław Folga, prorektor MUP.
Jednocześnie podkreślił, że w interpretacji zapisów regulaminowych, jaka przyświecała osobie zgłaszającej członków drużyny reprezentującej Małopolską Uczelnię Państwową w Oświęcimiu, nie istniały obiektywne przesłanki do wykluczenia z udziału w zawodach osób stanowiących skład zespołu.
„Należy podkreślić, że Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym dotyczą stricte umiejętności i wiedzy w zakresie działań profesjonalnego ratownika medycznego, które istotnie różnią się od tych posiadanych przez pielęgniarki, położne czy lekarzy. Przedmiotem rywalizacji były zatem kluczowe kompetencje ratownika, jak między innymi: szybkie działanie, sposób reakcji, decyzyjność w trakcie podejmowania medycznych czynności ratunkowych” – podsumowuje Radosław Folga
Oświęcimscy studenci najlepsi w Polsce – FOTO