polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
W Oświęcimiu są trzy okręgi wyborcze, w których mieszkańcy wybiorą odpowiednio sześciu, ośmiu i siedmiu radnych. Głosowanie odbywa się w 23 obwodach stałych oraz dwóch obwodach odrębnych.
Jeden z nich znajduje się w Zespole Opieki Zdrowotnej Szpitalu Powiatowym przy ulicy Wysokie Brzegi 4, a drugi w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Sióstr Serafitek przy ulicy Tadeusza Kościuszki 8. Osoby niepełnosprawne będą mogły korzystać z pomocy miasta przy dowozie do lokalu wyborczego.
„Powinny taką potrzebę zgłosić w dniu wyborów w urzędzie miasta, a o dowóz zadba Maltańska Służba Medyczna” – informuje Maria Płachta, sekretarz Oświęcimia. W 23 obwodach będzie można głosować korespondencyjnie – „Jest to rozwiązanie dla osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zamiar takiego głosowania należy zgłosić do Komisarza Wyborczego nr III w Krakowie do 8 października”.
Osoby niepełnosprawne oraz osoby, które ukończyły 75 rok życia mogą głosować przez pełnomocnika. Konieczne jest jednak złożenie do Prezydenta Miasta Oświęcim stosownego wniosku w terminie do 12 października.
Sekretarz miasta przypomina też, że zlikwidowano obwód głosowania w Powiatowym Zespole nr 5, a mieszkańcy tej części miasta będą głosowali albo w Powiatowym Zespole Szkół nr 4 lub Szkole Podstawowej nr 5.
„Zachęcam więc mieszkańców Zasola, aby na stronie internetowej miasta w zakładce Wybory samorządowe 2018 sprawdzili zasięg obwodów głosowania” – mówi Maria Płachta.
Warto też wiedzieć, że w wyborach samorządowych można głosować wyłącznie w gminie, w której dana osoba jest ujęta w rejestrze wyborców i tylko na kandydatów w tej gminie.
Więcej informacji i poradników publikujemy w naszej zakładce WYBORY.
Zapraszamy do sondy portalu Fakty Oświęcim:
Czy 21 października pójdziesz na wybory samorządowe?
Zobacz wyniki