polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Dzięki dwuletniej wytężonej pracy muzealników były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau można zwiedzać, nie odchodząc od ekranu komputera. Ma nową wirtualną propozycję zwiedzania Miejsca Pamięci składa się ponad 200 zdjęć.
Panoramiczne fotografie wykonano w wysokiej jakości w 360 stopniach obrotu. Dzięki temu pokazują autentyczny teren i obiekty byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Zdjęcia wzbogacono o historyczne opisy, dziesiątki relacji świadków, archiwalne dokumenty i fotografie, prace artystyczne wykonane przez więźniów, czy też przedmioty związane z historią obozu.
– Wirtualne zwiedzanie to dla nas przede wszystkim projekt edukacyjny. Dlatego panoramiczne fotografie zostały obudowane niezwykle obszerną bazą informacji historycznych – tłumaczy Piotr M.A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
– Przede wszystkim znaleźć tam można wiele relacji świadków, które opowiadają o konkretnych miejscach. W ten sposób te panoramy mogą służyć przygotowaniu wizyty w Miejscu Pamięci. Trzeba też pamiętać, że większość osób nigdy nie będzie miała możliwości osobistego doświadczenia autentycznej przestrzeni Auschwitz, choćby ze względu na dystans od miejsca zamieszkania. Takie zwiedzanie jest dla nich jedyną szansą przynajmniej zbliżenia się do realnego doświadczenia autentyzmu terenów poobozowych – tłumaczy Cywiński.
Ponadto internauci mogą zajrzeć do kilku historycznych obiektów niedostępnych zwykle dla odwiedzających. Mowa m.in. o wieżach wartowniczych, bloku nr 10, w którym wykonywano eksperymenty sterylizacyjne, kilku z cel w podziemiach więzienia obozowego w bloku 11.
– Ukazaliśmy też rezerwatowy blok numer 2, który ze względów konserwatorskich dostępny jest tylko dla grup studyjnych – mówi Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum.
Poruszając się po kolejnych panoramach użytkownik może także skorzystać z sugestii autorów dotyczących konkretnych publikacji i lekcji on-line poświęconych różnym tematom z historii Auschwitz – dodaje szef biura prasowego Miejsca Pamięci Auschwitz.
Dużym wyzwaniem dla twórców projektu było ukazanie byłego obozu nie tylko z różnych perspektyw, ale także w różnych porach roku. Dlatego właśnie przygotowanie samych fotografii autorstwa Marka Kocjana, Leszka Cupera i Agnieszki Kocjan trwało dwa lata.
– W wirtualnym zwiedzaniu znajdują się fotografie wykonane z różnych wysokości, także z kilku i kilkudziesięciu metrów, dzięki czemu autentyczna architektura miejsca jest znacznie bardziej czytelna – tłumaczy Marek Kocjan. – Poza tym zdjęcia robione były w różnych warunkach atmosferycznych i o różnych porach dnia. Jest to wyjątkowa okazja, by zobaczyć, na przykład, jak obszar obozu wygląda nocą.
– W kilku miejscach wykorzystaliśmy technologię przygotowania panoram w bardzo wysokiej rozdzielczości Giga-Pixel. Dzięki temu oglądając wystawę znajdującą się, na przykład, w budynku sauny w Auschwitz II-Birkenau możemy przeczytać wszystkie podpisy pod zdjęciami, które dokumentują los kilku rodzin deportowanych przez Niemców do obozu z getta w Będzinie. Zwykle odwiedzający mają w tamtym miejscu zaledwie kilka minut. Podczas wirtualnego zwiedzania będą mogli w skupieniu zapoznać się z tą niezwykle emocjonalną ekspozycją – relacjonuje Leszek Cuper.
😆
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
Więcej informacji w regulaminie komentarzy.