Oświęcim – miasto otwarte dla wszystkich

Redakcja eFO  |   Fakty  |   26 czerwca 2021 13:23
Udostępnij

Na oświęcimskich bulwarach powstało wielkie tęczowe serce i napis „Oświęcim – miasto otwarte dla wszystkich”. To głos przeciw dyskryminacji.

Auschwitz stał się dla całego świata symbolem tego, czym kończy się napędzane nienawiścią wykluczenie i stygmatyzowanie ludzi, przede wszystkim Żydów, ale też Romów i Sinti, Polaków, gejów, świadków Jehowy, „wrogów” politycznych czy „przestępców rasowych”.

Oświęcim, jego władze oraz licznie działające tu organizacje i instytucje, starają się pokazywać światu, jak ważna jest godność każdego człowieka i dlaczego nie wolno być obojętnym wobec jej deptania. Wielu mieszkańców Oświęcimia, Miasta Pokoju, aktywnie sprzeciwia się nietolerancji i nienawiści, solidarnie broniąc ofiar stygmatyzacji i wykluczenia.

 

 

Wierzą w to, co podczas rocznicy wyzwolenia obozu powiedział Marian Turski, były więzień Auschwitz, że nie wolno być obojętnym. Nieobojętność wyraża się w otwartej reakcji na zło, ale też w drobnych z pozoru gestach solidarności ze słabszymi, których godność jest deptana. Czasem prosty komunikat: „Nie jesteś sam, możesz na nas liczyć” pomaga przetrwać zły czas, a jednocześnie może być kroplą drążącą kamień nienawiści. Serce na oświęcimskich Plantach jest takim właśnie komunikatem.

„Oświęcim – miasto otwarte dla wszystkich” to akcja wspierana przez: Oświęcimski Instytut Praw Człowieka, Fundację na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Stowarzyszenie Romów w Polsce, Stowarzyszenie Pozytywni w Oświęcimiu, redakcję portalu Fakty Oświęcim Oświęcimski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Fundację Miasto Pracownia w Oświęcimiu, Fundację Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy, Klub Rotary Oświęcim, Klub Seniora w Zaborzu.

 

 

Najnowsze realizacje wideo