polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Oświęcim znalazł się w projekcie Made in Małopolska w kategorii miejsca. Fot. UMWM
Ponadto wśród znanych i lubianych miejsc znalazły się Krynica-Zdrój, Góra Parkowa, Zalipie, Kasprowy Wierch i Gubałówka.
„Małopolska ma się czym pochwalić. To wynik unikalnej fuzji wielowiekowej historii, skarbów natury oraz pracowitości i kreatywności mieszkańców regionu. Projekt „Made in Małopolska” realizowany przez regionalny samorząd, stanowi doskonałą okazję do pokazania tych wszystkich pełnych uroku miejsc, trafionych biznesowych przedsięwzięć, a także istotnych społecznie czy artystycznie inicjatyw” – informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (UMWM).
Cały projekt opiera się na sześciu głównych filarach. Inicjatywy, miejsca, biznes, smak, woda i dizajn – w tych sześciu obszarach samorząd pieczołowicie kompletuje, przedstawiane i promuje rozmaite, cenne i ciekawe małopolskie działania i przedsięwzięcia pod wspólnym szyldem.
„Wspólnymi siłami, jak to w życiu, można naprawdę wiele osiągnąć i wygrać. Kluczem do sukcesu jest nasza solidarna współpraca. Małopolska to mocna marka i przede wszystkim wspaniałe miejsce do życia. A „Made in Małopolska” to równie barwna i bogata wizytówka naszego regionu” – ocenia Witold Kozłowski, marszałek województwa.
Oświęcim i Energylandia znalazły się w projekcie w kategorii miejsca. Tak opisują je pomysłodawcy Made in Małopolska:
Oświęcim. Ta wizyta Cię odmieni
Na dłuższą wyprawę zapraszamy do Oświęcimia. Jest to piękne, zadbane, wielowiekowe miasto, cieszące oko bujną i barwną miejską zielenią. Są takie miejsca, które powinien odwiedzić każdy. Żeby być lepszym, mądrzejszym człowiekiem. Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz należy do kanonu światowego dziedzictwa. Wizyta w tej historycznej przestrzeni, miejscu, które wyciska łzy, wstrząsa sumieniami i edukuje, może odmienić życie.
Oświęcim to wiele niezwykłych instytucji, których misją jest nowoczesna edukacja i budowanie wolnego od wojny i krzywdy, bezpieczniejszego świata. Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, Centrum Dialogu i Modlitwy czy otwarte niedawno Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej to dziś piękna, humanistyczna wizytówka Oświęcimia.
Z kolei tajemnicze tunele pod górującym nad miastem Zamkiem to zapewne nie tak znana część historii Oświęcimia, którą na pewno warto eksplorować. Starszy – „austriacki”, datowany jest na przełom XVIII i XIX w. Drugi – „poprzeczny”, został wydrążony w latach 1940-44 w czasie II wojny światowej.
W ich wnętrzach przygotowana została Interaktywna Trasa Historyczna, która przenosi zwiedzających w czasy I wojny światowej oraz odzyskania przez Polskę niepodległości. Każdy z uczestników wciela się w postać młodego rekruta z Oświęcimia, Ignacego, który wraz z Legionami Polskimi przebywa całą ścieżkę bojową, aż do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Inną, równie ciekawą propozycją dla młodszych i starszych, są questy historyczne, czyli krótkie spacery po najciekawszych zakątkach Starego Miasta. Oświęcimscy pasjonaci potrafią wspaniale opowiadać! Questy dostępne są, bezpłatnie, przez cały rok.
Energylandia. Kraina niezapomnianych emocji i pozytywnej energii
Energylandia w Zatorze to największy Park Rozrywki w Polsce, a także park rollercoasterów po prostu nr 1 w Europie. Jeśli przypadkiem ktoś jeszcze nie wie, znajdujemy się na pograniczu województwa małopolskiego i Śląska, pomiędzy Oświęcimiem a Wadowicami. Umiejscowienie parku daje komfortowy dojazd autostradą A4 z całego południa Polski od Rzeszowa aż po Wrocław.
Rokrocznie Energylandię odwiedzają miliony gości. Dynamiczny rozwój, nieustannie poszerzający się wachlarz atrakcji, sprawiają że Energylandię z każdą kolejną wizytą można odkrywać na nowo. Nie damy tu rady zliczyć wszystkiego. Energylandia to 70 hektarów atrakcji. W tym np. największy odkryty aquapark w Polsce…
Drugą małopolską atrakcją w powiecie oświęcimskim jest w tej kategorii Energylandia. Fot. UMWM
„W „Made in Małopolska” kategorii Miejsca chodzi nie tylko o nasze małopolskie skarby narodowe, powszechnie już znane i rozpoznawalne w Polsce i na świecie. Malownicza wieś, przyjazne miasto idące z duchem czasu, przytulny pensjonat, każde z nich ma szansę stać się częścią mocnej marki Małopolska. Wykorzystując ten wspólny potencjał gwarantujemy sobie sukces. Partnerzy „Made in Małopolska” są promowani przez nas także na arenie międzynarodowej. W 2023 roku w Małopolsce odbędą się Igrzyska Europejskie. Tę wspaniałą szansę również z całą pewnością wykorzystamy – mówi zapewnia marszałek Małopolski.