OŚWIĘCIM. Czy istnieje etyka w mediach?

Kamil Szyjka  |   Fakty  |   29 maja 2012 09:47
Udostępnij


Temat etyki mediów był głównym motywem Sesji Kolbiańskiej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Oświęcimiu, którą zorganizowano w 71. rocznicę deportacji św. Maksymiliana Kolbe do KL Auschwitz. Panelistami byli dziennikarze Telewizji Polskiej, „Gościa Niedzielnego”, „Dziennika Polskiego” portalu ZakonFranciszkanow.pl

Sesja Kolbiańska rozpoczęła się od wystąpienia ojca Piotra Cubera, kustosza Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, który mówił o tym, jak św. Maksymilian ewangelizował przez media. Franciszek Kucharczak z „Gościa Niedzielnego” z kolei przedstawił rolę mediów w kształtowaniu systemów wartości.

Kucharczak Violetta Bratuń z TVP, Grażyna Starzak z „Dziennika Polskiego’ i ojciec Jan Maria Szewek z ZakonuFranciszkanow.pl próbowali wspólnie odpowiedzieć na pytanie czy w dzisiejszych czasach wciąż istnieje etyka mediów. Paneliści poruszali temat nieetycznych zachowań w prasie, radiu i telewizji, takich jak manipulowanie, przewaga złych informacji nad dobrymi, nadmierne rozpowszechnianie zła.

Jako powody łamania etyki w mediach redaktorzy wyróżnili pośpiech, pogoń za sensacją, brak odpowiedniego wykształcenia, słabość kręgosłupa moralnego oraz chęć nadmiernego zysku. Na zakończenie zebrani obejrzeli film „The Labyrint” Jasona Schmidta o Marianie Kołodzieju, byłym więźniu KL Auschwitz.