polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Był to jeden z najbardziej niezwykłych oddziałów AK, który działał w pobliżu niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Dowódcą był major Jan Wawrzyczek pseudonimy Danuta, Marusza.
„Partyzanci z „Sosienek” nastawieni byli przede wszystkim na niesienie pomocy więźniom obozu, dostarczanie im żywności i lekarstw, pozyskiwanie informacji na temat sytuacji w obozie KL Auschwitz oraz, po zniesieniu odpowiedzialności zbiorowej przez komendanturę obozową, organizowanie ucieczek. Według ostrożnych szacunków przynajmniej co trzecia udana ucieczka z obozu była dziełem „Sosienek” – przybliża historie Paulina Wądrzyk, prezes Stowarzyszenia Auschwitz Memento organizującego uroczystości rocznicowe.
Żołnierze ratowali Polaków, Żydów, Jugosłowian, jeńców sowieckich. Współpracowali z bliźniaczym oddziałem AK „Garbnik” z okolic Wielkiej Puszczy i z ruchem oporu wewnątrz obozu.
„Część uratowanych więźniów przyłączyła się do partyzantów z „Garbnika” i walczyła do końca wojny z Niemcami. Partyzanci działali brawurowo, często przebrani za esesmanów. Po wojnie prześladowani i odarci z zasług przez władze komunistyczne, skazani zostali na zapomnienie” – dodaje Paulina Wądrzyk.
Uroczystości rocznicowe w piątek 21 kwietnia zainauguruje msza święta w intencji mjr. Jana „Danuty” Wawrzyczka, żołnierzy „Sosienek” i Rodzin Sosienkowych, która rozpocznie się o godz. 11 w kościele św. Macieja Apostoła w Bielanach. 50 minut później nastąpi poświęcenie i przekazanie 112 batalionowi lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) w Oświęcimiu tablicy upamiętniającej mjr. Jana „Danutę” Wawrzyczka.
W samo południe uczestnicy obchodów przejdą pod pomnik „Sosienek” na Apel Poległych. Rodziny Sosienkowe przekażą tradycje bojowe bielańskiego oddziału AK klasom wojskowym z oświęcimskiego Chemika.
Przedstawiciele Stowarzyszenia Auschwitz Memento i Centrum Dokumentacji Nieobojętni spod Auschwitz zainaugurują w piątek Rok „Sosienek”.
Wspomnienia i rozmowy przy wojskowej grochówce w Domu Ludowym w Bielanach rozpoczną się o godzinie 12.30.