Od trzech lat wspierają siebie i innych – FOTO

Jola Wodniak  |   Fakty,Styl życia  |   12 lutego 2021 08:59
Udostępnij

Stowarzyszenie Pomocna Dłoń skończyło trzy lata. Tworzy je 11 silnych kobiet, które na co dzień borykają się z niepełnosprawnością swojego dziecka.

Spotykają się w grupie, aby wymienić się informacjami o terapiach, diagnostyce, suplementach. A czasem po prostu  porozmawiać, pośmiać się. Wzajemne wsparcie rodziców daje wiele satysfakcji i sił.

 

 

Grupę wspierają

Mamy z klubu Aktywnych Mam, czyli grupy wsparcia dla mam, które również mają dzieci z różnymi niepełnosprawnościami i walczą o ich zdrowie. 

Mimo przeszkód, jakimi są niepełnosprawności ich dzieci starają się działać na rzec rodzin takich jak ich, w których pojawienie się dziecka niepełnosprawnego było rewolucją dla całej rodziny i dla zdrowego często rodzeństwa również. 

„Wspierają nas dwie terapeutki Klaudia Wyrobiec-Kadela i Beata Bielsza-Piątek. One również doskonale znają potrzeby rodziców i dzieci. Motorem napędowym i osobą która czuwa nad wszystkimi formalnościami jest Barbara Wójcik, prezes stowarzyszenia” – tłumaczą mamy.

 

 

Stowarzyszenie Pomocna Dłoń

Misją stowarzyszenia jest wspieranie rodziców i dzieci w podejmowaniu wyzwań i stawianiu czoła przeciwnościom wynikających z trudnej sytuacji życiowej. Dążą do kompleksowego wsparcia rodziny. 

„Kiedy na świat przychodzi dziecko jest wielka radość, w rodzinach gdzie dzieci dotknięte są chorobą ta radość jest stłumiona, zakłócona obawami i problemami. Trudno rodzinie samej odnaleźć się w nowej rzeczywistości, obarczonej strachem, niepewnością o zdrowie dziecka. Zaakceptowanie niepełnosprawności własnego dziecka jest jednym z najtrudniejszych zadań, jakie stoją przed rodzicami dzieci z problemami rozwojowymi” – wyjaśnia Lidia Szymutko-Szczęśniak ze stowarzyszenia Pomocna Dłoń.

Akceptacja nie oznacza poddania się

„Wręcz przeciwnie, pozwala czerpać radość z bycia razem i daje siłę do stawienia czoła wyzwaniom codzienności. Dlatego tak ważne jest prowadzenie warsztatów grup wsparcia dla rodzin. Aby rodzina była szczęśliwa mimo przeciwności losu. By jej członkowie potrafi udzielić sobie wsparcia i nadal dzielić nie tylko obowiązki, ale i wspólnie spędzać czas wolny” – mówią zgodnie członkowie stowarzyszenia.

 

 

Stowarzyszenie marzy, by wspierać rodziców dzieci niepełnosprawnych w radzeniu sobie z własnymi emocjami. To emocje związane z akceptacją sytuacji życiowej, trudnościami w opiece i wychowaniu dziecka niepełnosprawnego.

Są kreatywne

„Przez trzy lata naszej działalności poznaliśmy wiele rodzin i dzieci które były beneficjentami naszych projektów. Radość i zadowolenie z naszej pracy daje nam energię, aby dalej szukać wsparcia dla naszych działań” – opowiada Lidia Szymutko-Szczęśniak.

 

 

Zdobycie funduszy nie jest łatwe

Co oczywiście w świecie ograniczonych zasobów, a dużych potrzeb dzieci i rodziców niepełnosprawnych nie jest łatwe. Stowarzyszenie finansuje swoje działania wyłącznie z pisania projektów o granty na konkretne aktywności i z darowizn. 

„Serdecznie dziękujemy, wszystkim naszym darczyńcom, którzy pomagają nam charytatywnie” – mówią kobiety.

Stowarzyszenie zrealizowało dotychczas dziewięć dużych projektów, w których uczestniczyło 250 osób. Były to aktywności skierowane były dla całych rodzin, bo na takim kompleksowym wsparciu najbardziej nam zależy.

Dotychczasowe projekty:
Wakacje z Pomocną Dłonią Razem Możemy Więcej
Pewna siebie mama,„Woda pomysłem na relaks
Woda pomysłem na relaks BIS
Przystań Pomocna Dłoń Poznaj Nas Dołącz do Nas
Ryba w wodzie -zajęcia na basenie metodą Halliwick
Hipoterapia z Pomocna Dłonią
Dogoterapia z Pomocną Dłonia
Dogoterapia z Pomocną Dłonią – BIS

 

 

W tym roku również, tak jak w poprzednich będą szukać finansowania w konkursach ogłaszanych przez fundusz Inicjatyw obywatelskich, urzędy i fundacje. Informacje o naborze do projektów i o tym, co aktualnie u nas się dzieje można znaleźć na fanpag’u na fb, oraz na stronie stowarzyszeniepomocnadlon.pl

Najbardziej w stowarzyszeniu brakuję rąk i głów do pracy.

Pracy jest sporo

Najpierw trzeba wyszukać konkurs, przeczytać regulamin i zasady, opracować pomysł i metody jego realizacji, sformułować budżet, znaleźć terapeutów, wolontariuszy miejsca realizacji projektu. 

„A gdy uda się wygrać zorganizować całe przedsięwzięcie, zrekrutować uczestników, a na koniec sporządzić sprawozdanie. Do tego dochodzą dokumenty księgowe. Nie nudzimy się” – informują członkowie stowarzyszenie.

Dlatego do swoich szeregów zapraszają każdą osobę, która chce działać na rzecz rodzin i dzieci niepełnosprawnych. Znajdzie u nich ciepło i radość, energię, którą chętnie podzielą się z nowymi członkami.

Pomoc innym to dużo satysfakcja, każde dobre słowo dodaje skrzydeł.

 

 

Nie poddają się

Pandemia pokrzyżowała plany coroczne stowarzyszenia – pikniki rodzin, ekomajówka, huczna wigilia i trzecie urodziny – nie odbyły się. 

„Jeden projekt musieliśmy przerwać w połowie, ze względu na zamknięcie basenu. A trwające projekty musiały być zmodyfikowane o reżim sanitarny. Mimo to dzieci skorzystało z wielu godzin hipoterapii i dogoterapii” – mówią członkowie stowarzyszenia.

Mają nadzieje, że 2021 roku będzie wiele okazji do spotkań i rozmów, radosnego kontaktu z podopiecznymi, jak również organizacjami, które ich wspierają.

Nowy projekt

„W styczniu wystartowałyśmy w konkursie z urzędu gminy w Oświęcimiu i udało się pozyskać pieniądze. Niedługo rozpoczniemy rekrutację do nowego projektu- warsztaty multisensoryczne. Mamy nadzieję, że dzieciom spodoba się ta forma terapii i zabawy” – zachęcaja do udziału mamy.

 

Udało się 😁 dostałyśmy dofinansowanie na projekt "Kreatywne warsztaty z Pomocną Dłonią" ze środków Urzędu Gminy…

Posted by Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń" on Monday, February 8, 2021

 

Można wesprzeć stowarzyszenie

Zapraszają na stronę internetową stowarzyszeniepomocnadlon.pl, gdzie można znaleźć informacje o dotychczasowej działalności organizacji. 

„Prosimy również o wsparcie finansowe pozwoli na to rozwinąć skrzydła, aby jeszcze więcej rodzin znalazło u nas dla siebie wsparcie” – dodaje Pomocna Dłoń.

Darowizny można przekazać przez stronę stowarzyszenia.

 

 

 

Najnowsze realizacje wideo