Od niedzieli odwiedzisz to muzeum

Redakcja eFO  |   Fakty  |   29 kwietnia 2022 15:00
Udostępnij

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej otwiera swoje „bramy” i zaprasza zwiedzających do odkrywania niezwykłej ekspozycji.

Celem powstania muzeum przy ulicy Maksymiliana Kolbego 2A w Oświęcimiu jest przywrócenie i ocalenie pamięci o ludziach tworzących historię ziemi oświęcimskiej. W maju i czerwcu wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej (MPMZO) 

Otwiera stałą wystawę dla mieszkańców w niedzielę 1 maja. Od godziny 15 (po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej) otwarcie muzeum będzie połączone z promocją albumu„Spacer po Oświęcimiu. Fotografie ze zbiorów Tadeusza Firczyka”. 

„Od 2 maja zapraszamy wszystkich mieszkańców do aktywnego zwiedzania wystawy stałej, najmłodszych zachęcamy do eksplorowania „Ścieżki Superbohaterów”, dzięki której dzieci mają okazję poznać historię przez zabawę na świeżym powietrzu” – zachęcają organizatorzy.

Otwarcie muzeum to początek różnych wydarzeń i atrakcji, jakie muzealnicy zaplanowali dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego. 

Wśród nich miedzy innymi 14 maja Noc Muzeów, czy projekcja filmu rysunkowo-dokumentalnego pt.: „Kurierka”.

Muzeum będzie czynne w stałych porach – od wtorku do niedzieli w godzinach 10 – 18.

„Zachęcamy do dokonania rezerwacji wizyty (szczególnie grupy zorganizowane) za pośrednictwem strony https://bilety.muzeumpamieci.pl Średni czas potrzebny na zwiedzenie muzeum to 1,5 godziny” – informuje muzeum.

 

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza na wystawę

Ekspozycja przedstawia bohaterskie działania mieszkańców ziemi oświęcimskiej, którzy z narażeniem życia udzielali pomocy więźniom obozu Auschwitz. Multimedialna forma wystawy pozwala widzom jeszcze bardziej doświadczyć i poczuć emocje, jakie towarzyszyły świadkom historii. Istotą ekspozycji są filmy zbudowane na relacjach świadków. 

Żywe wspomnienia o codzienności okupacyjnej przedstawiają brutalny świat utrwalony w pamięci świadków. Bolesne, wzruszające wspomnienia, którym towarzyszą silne emocje spowodowane bestialstwem okupantów, sprawiają, że wystawa w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest niezwykle cenną i ważną lekcją historii dla każdego. 

Lekcją, który każdy powinien wziąć do serca i przekazywać z pokolenia na pokolenie. Bohaterowie relacji na nowo przeżywają historię, w której uczestniczyli. Filmy wzbogacone są komentarzem narratora, zdjęciami i archiwalnymi dokumentami. Wystawę uzupełniają artefakty umieszczone w nowoczesnych gablotach.

Relacje świadków historii, szczególne pamiątki – czyli wyjątkowa ekspozycja Muzeum

Przestrzeń muzealna jest oszczędna kolorystycznie, pojawiają się trzy kolory szary, czarny i jako dodatek czerwony, co nawiązuje do logo muzeum. Cała aranżacja jest minimalistyczna i służy temu, aby zwiedzający mógł skupić uwagę na opowiadanych historiach. 

Wspomnienia i relacje świadków historii uzupełniają artefakty umieszczone w nowoczesnych, podświetlanych gablotach. Szczególnie interesujące są np. pamiątki po Helenie Płotnickiej niosącej pomoc więźniom KL Auschwitz, zamordowanej za swoją działalność w obozie czy wyposażenie apteki Marii Bobrzeckiej, farmaceutki z Brzeszcz dostarczającej leki więźniom. 

Umieszczona w gablocie przedwojenna walizka z Brzezinki stanowi symbol zmieniających się, tragicznych losów mieszkańców ziemi oświęcimskiej. Towarzyszyła ona swoim właścicielom podczas wysiedleń-przesiedleń, kiedy postanowiono utworzyć w Brzezince obóz koncentracyjny.

 

 

Wystawa stała w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Wystawa zlokalizowana jest na trzech piętrach budynku. W pierwszej strefie zwiedzający mogą podziwiać rzeźbę autorstwa światowej sławy artysty Igora Mitoraja, pochodzącego z Grojca. 

W tej strefie goście muzeum na jednym z pierwszych w Polsce ekranów sferycznych zobaczą film ukazujący piękno ziemi oświęcimskiej. Na ścianie umieszczony został ekran dotykowy dający możliwość przybliżenia historii tego regionu. W drugiej strefie zwiedzający m.in. przejdą przez ekran parowy który niczym kurtyna odsłania poprzez wyświetlane zdjęcia przeszłość z okresu międzywojennego. 

Wystawa multimedialna dotycząca II wojny światowej ma formę labiryntu, w którego wydzielonych przestrzeniach zwiedzający ma możliwość wysłuchania wspomnień świadków. Mówią one o ich zaangażowaniu w udzielaniu pomocy więźniom pobliskiego obozu. 

W nowoczesnych gablotach umieszczone są obiekty związane z czasami okupacji niemieckiej, a także bohaterskimi postaciami.

Trzecia strefa znajduje się na poddaszu, odwołuje się do miejsca schronienia ratowanych więźniów. Przestrzeń symbolizuje bezpieczne miejsce zagwarantowane przez polskie rodziny uciekającym z obozu. 

Ostatnia część tej strefy opowiada o pierwszych miesiącach i latach po zakończeniu II wojny światowej i represjach jakich doświadczali mieszkańcy i ich rodziny za swoją działalność w czasie wojny. Kontynuacją wystawy stałej jest na zewnątrz. 

„Ścieżka Superbohaterów” to wyjątkowe miejsce, składa się z siedmiu stref, z których każda dedykowana jest dzieciom – małym „zuchom”, którzy w czasie II wojny światowej mimo swojego wieku pomagali w tych trudnych czasach. Ta wyjątkowa przestrzeń przenosi korzystające z niej dzieci w przeszłość.

 

 

 

Zobacz również:

Noc Muzeów w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej