Obradowała rada muzeum Auschwitz

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   3 czerwca 2022 13:46
Udostępnij

W czwartek członkowie Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau rozmawiali o kwestii frekwencji w miejscu pamięci po epidemii koronawirusa.

Sprawozdanie z działalności muzeum i plany na najbliższy czas przedstawił dyrektor Piotr Cywiński. Mówił o frekwencji, na którą ogromny wpływ w ostatnich dwóch latach miała właśnie pandemia.

Zrelacjonował, że w latach 2020 i 2021 liczba odwiedzających wynosiła nieco ponad pół miliona rocznie, jednak do końca maja bieżącego roku miejsce pamięci odwiedziło już prawie 300 tysięcy osób.

„Nadal nie osiągnęliśmy stanu sprzed pandemii, jednak sytuacja jest lepsza, niż mogliśmy się spodziewać. Ostatnie miesiące pozwalają patrzeć w przyszłość z nieco większym optymizmem. Mieliśmy już dni, kiedy miejsce pamięci odwiedzało dziennie pięć, sześć tysięcy osób, czyli przekraczamy 50-60 procent frekwencji sprzed pandemii. To pozwala odbudowywać stabilność finansową instytucji” – powiedział dyrektor Cywiński.

Ekspozycje

Podczas obrad rady muzeum pojawił się także wątek dwóch dużych projektów – nowych wystaw: głównej i polskiej. Niedawno zakończył się kolejny etap prac związanych z wykonaniem dokumentacji projektowej ekspozycji „Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej”. Będzie ona prezentowana w bloku 15 w byłym obozie Auschwitz I prawdopodobnie od końca 2023 roku. W kolejnym roku odwiedzający będą mogli zobaczyć pierwszą część nowej wystawy głównej.

Dyrektor przypomniał również o ekspozycji czasowej „Sport i sportowcy w KL Auschwitz” i otwartej pod koniec maja w Szwecji wystawie „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko”. Ta największa w historii podróżująca ekspozycja poświęcona historii Auschwitz odwiedziła Madryt, Nowy Jork i Kansas City. Zobaczyło ją ponad milion osób.

Publikacje

W ostatnim czasie muzeum wydało książki Heleny Kubicy „Odebrane dzieciństwo. Dzieci wyzwolone w Auschwitz” po włosku i Piotra Cywińskiego „Auschwitz. Monografia człowieka” w języku angielskim.

„Pod koniec tego roku powinno ukazać się dzieło monumentalne. Będzie to nowe, dwutomowe kalendarium historii obozu Auschwitz, efekt wielu lat badań historyków centrum badań miejsca pamięci kierowanych przez Piotra Setkiewicza” – informował dyrektor Piotr Cywiński.

MCEAH

Szef muzeum podsumował także misję edukacyjną miejsca pamięci, którą realizuje Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCAH). Wiele działań centrum prowadziło online, ale powoli ulega to zmianie.

„Widzimy na szczęście, że różnego rodzaju konferencje i seminaria, a także spotkania ze świadkami historii, w tym z zasiadającym w radzie Bogdanem Bartnikowskim, są coraz częściej realizowane w trybie hybrydowym lub też w całości odbywają się stacjonarnie, w nowej siedzibie MCEAH, która została oddana na chwilę przed pandemią i przez długi czas była niemal pusta. To także pozwala nam zobaczyć, jak ogromną rolę będzie odgrywała ta nowoczesna przestrzeń edukacyjna w przyszłości” – stwierdził Cywiński.

Mówił także o obecności miejsca pamięci w Internecie, wadze działań w mediach społecznościowych, nowych lekcjach internetowych i multibooku służącym do przygotowania do wizyty w miejscu pamięci.

Wojna a na Ukrainie

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau nie jest obojętne wobec napaści Rosji na Ukrainę. Nie chodzi tylko o działalność w sferze informacyjnej i oświadczeniu opublikowanym na Twitterze, ale o realna pomoc.

„W szczególnej sytuacji, kiedy dziesiątki i setki tysięcy obywateli Ukrainy uciekało do Polski z powodu rosyjskiej agresji, Fundacja Auschwitz-Birkenau we współpracy z muzeum Auschwitz zdecydowały się na działania pomocowe. Dla osób z Ukrainy posiadających wykształcenie konserwatorskie fundacja uruchomiła program stypendialny dla rozwoju zawodowego w zakresie konserwacji obiektów martyrologii” – zapewnił dyrektor.

Konserwacja
Aktualnie muzeum prowadzi rozbudowę pracowni konserwatorskich, zakrojony na ogromną skalę projekt konserwacji budynków murowanych w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau i rozpoczyna adaptację budynków tzw. małych ziemniaczarek na zaplecze konserwatorskie w bezpośrednim sąsiedztwie muzeum Birkenau.