polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Projekt zmienionego rozporządzania Rady Ministrów zakłada, że od czwartku 16 kwietnia do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki. Nakaz obowiązywać ma podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych:
– na drogach i placach – w kościołach – w obiektach handlowych – na targowiskach
❗️❗️Od 16 kwietnia każda osoba przebywająca w miejscu publicznym będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa ❗️❗️ 😷 #koronawirus pic.twitter.com/Iq03D7NE9s — Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 14, 2020
❗️❗️Od 16 kwietnia każda osoba przebywająca w miejscu publicznym będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa ❗️❗️ 😷 #koronawirus pic.twitter.com/Iq03D7NE9s
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 14, 2020
Obowiązek zakrywania nosa i ust dotyczy też środków publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdów samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie.
„Zakrywanie ust i nosa będzie też wymagane na terenach zieleni: w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na plażach” – wymienia Katarzyna Lechowicz-Dyl z PAP.
Obowiązek będzie istniał także podczas przebywania na terenach leśnych, w szczególności: na terenie parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania.
Uściślenie rozporządzenia ma prawdopodobnie związek z tym, że Ministerstwo Zdrowia planuje za kilka dni złagodzenie nałożonych na mieszkańców Polski obostrzeń.
„Przepisów, jak wskazano, nie stosuje się m.in. do dzieci w wieku do lat dwóch oraz osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa” – tłumaczy Katarzyna Lechowicz-Dyl.
W projekcie zapisano także, że w razie legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych można żądać odkrycia ust i nosa.
„Resort akcentuje, że zakrywanie ust i nosa nie będzie zwalniało z obowiązku zachowania bezpiecznej odległości m.in. dwóch metrów” – dodaje Katarzyna Lechowicz-Dyl.
Projekt rozporządzenia przewiduje również, że z obowiązku odbycia kwarantanny zostaną zwolnione również osoby wykonujące pracę lub świadczące usługi na morskich platformach wydobywczych i wiertniczych zlokalizowanych na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Morza Bałtyckiego w oparciu o inny stosunek, niż marynarska umowa o pracę.
Ministerstwo zaprasza do zgłaszania uwag do projektu, w ramach roboczych konsultacji – do środy, 15 kwietnia, do godz. 10.
😷Jaka powinna być maseczka?✅ wygodna i szczelnie przylegająca✅ posiadać zauszniki ✅ składać się z wielu warstw tkaniny✅ pozwalać na swobodne oddychanie✅ nadawać się do prania i suszenia pic.twitter.com/5WUwgzkUFM — Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 14, 2020
😷Jaka powinna być maseczka?✅ wygodna i szczelnie przylegająca✅ posiadać zauszniki ✅ składać się z wielu warstw tkaniny✅ pozwalać na swobodne oddychanie✅ nadawać się do prania i suszenia pic.twitter.com/5WUwgzkUFM
Trzecia osoba z powiatu oświęcimskiego zakażona
Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii:
– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem, – 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu, – 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu.
Więcej informacji na temat koronawirusa można uzyskać pod hashtagiem: