Nigdy więcej – musi brzmieć zawsze. Rocznica wyzwolenia KL Auschwitz – FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   27 stycznia 2022 18:46
Udostępnij

W czwartek po południu odbyły się obchody 77. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau przeprowadziło uroczystość w reżimie sanitarnym. Transmitowało ją na żywo w Internecie.

Tematem przewodnim 77. rocznicy był początek eksterminacji w Auschwitz wiosną 1942 roku. 80 lat temu. Prowadzący obchody Marek Zając, przewodniczący rady Fundacji Auschwitz-Birkenau już na początku uroczystości oddał głos ocalałym.

Elisabeth Silberstein Bence, Judith Spielberg Mittelman i Edith Friedman Grosman na nagraniu udostępnionym przez fundację Rena’s Promise wspominały pierwszego transportu Żydów do Auschwitz, 999 Żydówek deportowanych ze Słowacji, które dotarły do obozu 26 marca 1942 roku.

Edith Friedman Grosman. Screen Paweł Wodniak

Judith Spielberg Mittelman. Screen Paweł Wodniak

Elisabeth Silberstein Bence. Screen Paweł Wodniak

Nagranie jest fragmentem przygotowywanego dokumentu „999. Młode kobiety z pierwszego oficjalnego transportu żydowskiego do Auschwitz”.

Głos zabrali też była więźniarka i więźniowie Auschwitz-Birkenau Halina Birenbaum, Bogdan Bartnikowski i Marian Turski.

Halina Birenbaum. Screen Paweł Wodniak

Bogdan Bartnikowski. Screen Paweł Wodniak

Marian Turski w wirtualnej rzeczywistości Auschwitz-Birkenau. Screen Paweł Wodniak

Nie zabrakło wystąpienia Piotra Cywińskiego, dyrektora miejsca pamięci, który swoje wystąpienie zaczął od słów Martina Luthera Kinga:

„Koniec końców nie będziemy już słyszeć głosów naszych wrogów, ale ciszę naszych przyjaciół”.

Piotr Cywiński. Screen Paweł Wodniak

Podczas obchodów rocznicowych wypowiedział się również Ronald S. Lauder, przewodniczący nowojorskiej Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation.

Ronald S. Lauder. Screen Paweł Wodniak

Modlitwy za ofiary Holokaustu przed pomnikiem im poświęconym w Birkenau odmówili Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, ksiądz Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej kościoła rzymskokatolickiego, ksiądz Hieromnich Aleksander z polskiego autokefalicznego kościoła prawosławnego, biskup Adrian Korczago z kościoła ewangelicko-augsburskiego. Modły poprzedził dźwięk szofaru.

Relację z obchodów można obejrzeć w Internecie.

Podczas obchodów rocznicowych prowadzący Marek Zając zaprezentował nowy projekt państwowego muzeum. Były obóz Auschwitz-Birkenau ma swoją postać wirtualną. Specjaliści odtworzyli, z najmniejszymi szczegółami, te części byłego obozu, których teraz już nie ma, m.in. wysadzone przez Niemców krematoria. Wirtualne zwiedzanie miejsca pamięci Auschwitz-Birkenau będzie zatem możliwe z dowolnego miejsca na świecie, jednak wyłącznie z edukatorem.

„To nie będzie gra, to nie będzie rozrywka” – zastrzegł Marek Zając.

O projekcie bardzo pozytywnie wypowiadali się Halina Birenabum, Bogdan Bartnikowski i Marian Turski.

Komentarze
  • 28 stycznia 2022 09:12

    Marek_Markowski

    „Koniec końców nie będziemy już słyszeć głosów naszych wrogów, ale ciszę naszych przyjaciół”.a może warto by było usłyszec głos sprawców..NIGDY WIECEJ..!!!!!!!albo głos pewnego niemieckiego wysłannika na Polskę..Nigdy wiecej!!!!!


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.