Na policję nie trzeba przychodzić osobiście

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   9 listopada 2020 15:33
Udostępnij

Mieszkańcy, którzy chcą powiadomić policję o popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa, nie muszą tego robić osobiście. Zgłoszenia dokonają online.

W czasie pandemii, kiedy należy ograniczać kontakt z innymi ludźmi, a także unikać obecności w obiektach użyteczności publicznej, zawiadomienie można złożyć w formie pisemnej, przesyłając pocztą tradycyjną. Oczywiście, jeśli nie dotyczy to spraw nagłych. Istnieje też możliwość zgłoszenia sprawy poprzez platformę elektroniczną.

„Wizyty w urzędach czy  jednostkach policji wiążą się często z koniecznością poruszania środkami komunikacji zbiorowej oraz przebywaniem wśród większej ilości nieznanych nam osób. Oczekując na przyjęcie zgłoszenia w zamkniętych pomieszczeniach również jesteśmy narażeni na kontakt z obcymi osobami. W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, dbając o państwa zdrowie i bezpieczeństwo informujemy o możliwości  ograniczenia osobistych wizyt w jednostkach Policji, związanych z potrzebą powiadomienia o zdarzeniu” – tłumaczy aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Mieszkańcy powiatu oświęcimskiego korzystające z poczty elektronicznej, mają do dyspozycji adres komendant@oswiecim.policja.gov.pl, na który można złożyć zawiadomienie lub wniosek. Osoby posiadające profil zaufany lub podpis elektroniczny załatwią sprawę poprzez platformę e-PUAP, po odnalezieniu elektronicznej skrzynki podawczej (/kpp-oswiecim/SkrytkaESP). Osoby korzystające ze smartfonów z oprogramowaniem Android i iOS mają też możliwość zainstalowania i korzystania z aplikacji mobilnej „Moja Komenda”. Z jej pomocą można nawiązać kontakt m.in. z dzielnicowym.

Po tym, jak policjanci zweryfikują zgłoszenie, mieszkaniec otrzyma instrukcje dotyczące dalszego postępowania. W przypadku konieczności sporządzenia dokumentacji procesowej osobiste stawiennictwo w siedzibie policji będzie jednak konieczne. O tym również funkcjonariusze poinformują.

„Gdy wiemy o niepokojącym problemie, zjawisku w naszej okolicy możemy zgłosić to na policję przez Internet za pomocą „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. We wspomnianym narzędziu istnieją 24 kategorie zgłoszeń, które można nanieść na mapę. Za każdym razem naniesione zagrożenie jest sprawdzane przez policjantów, a po potwierdzeniu dany rejon jest objęty szczególnym nadzorem” – mówi policjantka.