Na bieżąco sprawdzimy, czym oddychamy

Paweł Wodniak  |   Fakty,Meteo  |   11 grudnia 2017 14:07
Udostępnij

Trzy czujniki pomiaru zanieczyszczenia powietrza kupiło Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Oświęcimiu. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czym oddychamy.

Urządzenia, które rozpoczną monitoring jakości powietrza 15 grudnia, pojawią się na osiedlu Chemików, w Starym Mieście i na Zasolu.

Powietrze on-line

Katarzyna Kwiecień, rzecznik oświęcimskiego magistratu zapewnia, że lokalizację dobrano tak, aby pomiary prezentowały różne typy zabudowy i zanieczyszczeń spalinami.

Czujniki mierzą stężenie pyłów PM1, PM2,5 i PM10 w czasie rzeczywistym. Wyniki będą dostępne na stronie www.looko2.com oraz na witrynach internetowych PEC i Urzędu Miasta Oświęcim.

„Nie mamy w Oświęcimiu stacji monitoringu, a chcemy wiedzieć, jakim powietrzem oddychamy. Stąd zrodził się pomysł zakupu czujników pomiaru jakości powietrza przez naszą spółkę miejską – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

Świadomość mieszkańców

„Staramy się w różny sposób ograniczać niską emisję poprzez dotacje na wymianę pieców, termomodernizację budynków miejskich czy inwestycje przedsiębiorstwa energetyki cieplnej. Również strażnicy miejscy kontrolują, czym palimy w domowych piecach. Ważne jest też, abyśmy podnosili świadomość nas wszystkich, mieszkańców Oświęcimia, czym oddychamy i jaki ma to wpływ na nasze zdrowie i jakość życia” przekonuje włodarz miasta.

Należy podkreślić, że maleje społeczne przyzwolenie na „trucie” powietrza. Jednak mieszkańcy domów jednorodzinnych krępują się najczęściej, by pójść do sąsiada i porozmawiać z nim, na przykład, na temat palenia przez niego śmieci. Ludzie wolą siedzieć cicho, niż narażać się na konflikty sąsiedzkie.

Czwarty czujnik

W Oświęcimiu może funkcjonować w przyszłości jeszcze jeden czujnik. A to za sprawą grupy mieszkańców, którzy zgłosili miasto do konkursu „Wiem, czym oddycham”, zorganizowanego przez grupę ubezpieczeniowo-finansową Aviva.

Organizator zainstaluje 150 czujników w całej Polsce, w tym 100 w miejscach, które zdobędą największą liczbę głosów w konkursie. O lokalizacji 50 kolejnych czujników zdecyduje komisja konkursowa.

„Zachęcamy mieszkańców do oddania głosu na czujnik pomiaru jakości powietrza w Oświęcimiu przy placu Jana Skarbka 2. Głosować można do 22 grudnia 2017 roku” – mówi Katarzyna Kwiecień z UM Oświęcim.

Głosowanie jest możliwe na stronie internetowej wiemczymoddycham.pl/ranking

Mobilna stacja WIOŚ
W przyszłym roku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie planuje zainstalować mobilną stację pomiarową wyposażoną w czujnik pobierający pył zawieszony PM10. Urządzenie pozwoli na całoroczne manualne pomiary stężenie pyłu i zawartego w nim benzo(a)pirenu. Stacja stanie w styczniu 2018 roku na terenie Zakładu Usług Komunalnych w Oświęcimiu przy ul. Bema. Cykl pomiarowy zakończy się w grudniu 2018 roku. Wyniki będą prezentowane na stronie internetowej WIOŚ monitoring.krakow.pios.gov.pl

Najnowsze realizacje wideo

Komentarze
  • 11 grudnia 2017 18:02

    Marzenka

    Bardzo fajny pomysł. Uważam, że jest to bardzo przydatne jednak nie warto jest inwestować w czujniki tak słabej jakości. Wnioskując po wyglądzie mapy można stwierdzić że nie jest to firma ciesząca się dużą popularnością wśród miast w Polsce. Jeśli Oświęcim chce walczyć ze smogiem to może lepiej podjąć współpracę z bardziej prestiżową firmą taką jak AIRLY. Jest bardziej rozpowszechniona i znana co można stwierdzić wchodząc na jej stronę czy korzystając z aplikacji, a o aplikacji looko2 nie słyszałam.

  • 13 grudnia 2017 12:03

    henryk

    Jestem tego samego zdania. Jak inwestować to w dobry sprzęt.


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .