Młodzież z Chemika ma nowoczesny sprzęt laboratoryjny

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   1 marca 2016 11:24
Udostępnij

Firma Synthos kupiła wysokiej jakości profesjonalny sprzęt laboratoryjny do pracowni chemicznej Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu. Dzięki temu warunki nauki uczniów znacznie się poprawiły.

Na początku obecnego roku szkolnego w Chemiku otwarto nowoczesną pracownię chemiczną. Profesjoalne i funkcjonalne, specjalnie wentylowane laboratorium Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu kupiło dzięki dofinansowaniu z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Całość kosztowała ponad 420 tysięcy złotych. Z budżetu powiatu pochodziło 15 procent tej kwoty.

Teraz do tego pomieszczenia Synthos kupił wyposażenie, na które składają się m.in. podświetlane wyspowe stoły laboratoryjne, dygestoria, elektryczne suszarki do szkła laboratoryjnego, szafa na odczynniki z pochłaniaczem, wagi analityczne i techniczne, młyn kulowy, kruszarka laboratoryjna, wytrząsarka z zestawem sit.

– Firma Synthos, z którą współpracujemy w ramach tworzenia klasy technik technologii chemicznej, doposażyła pracownię za kwotę ponad 12 tysięcy złotych. Dzięki temu udało się pozyskać niezbędne i specjalistyczne wyposażenie do przeprowadzania ćwiczeń laboratoryjnych przygotowujących uczniów do części praktycznej egzaminu zawodowego w klasie o profilu technik technologii chemicznej – mówi Andrzej Matras, nauczyciel w PZ.

– Podczas zajęć praktycznych uczniowie korzystają z nowego szkła i sprzętu laboratoryjnego. Między innymi przeprowadzają ekstrakcję ciągłą w aparacie Soxhleta, polimeryzację emulsyjną i suspensyjną, destylację prostą oraz z parą wodną, w której otrzymują olejki eteryczne, a także hydrolizę tłuszczów, służącą do otrzymywania mydeł. Ponadto otrzymują kremy oraz korzystają z aparatury do sączenia pod zmniejszonym ciśnieniem – tłumaczy zawiłości zajęć chemicznych Nikolina Magiera, rzeczniczka starostwa powiatowego.

Synthos i Chemik od kilku lat współpracują właśnie w kontekście klas o profilu
technik technologii chemicznej. Zainicjowany przez firmę pomysł stworzenia takiej klasy spotkał się z zainteresowaniem dyrekcji szkoły.

– Od tej pory rozpoczęła się wspólna praca nad przygotowaniem ramowego planu nauczania, planu praktyk. Naukę w technikum rozpoczął już trzeci rocznik. W maju tego roku po raz pierwszy odbędą się praktyki zawodowe dla uczniów w naszym zakładzie. Naturalnie, jako patron klasy technikum chemicznego, staramy się wspierać szkołę w obszarach wskazanych przez dyrekcję, w celu zagwarantowania wysokiego poziomu nauczania. Dofinansowanie wyposażenia laboratorium jest jednym z przykładów takiej współpracy. W ten sposób inwestujemy niejako w naszą przyszłość oraz w naszych przyszłych pracowników – zapewnia Adam Chrobasik, dyrektor personalny Synthosu.

Zbigniew Starzec, starosta oświęcimski będący absolwentem Chemika podkreśla, że uczniowie mają jedne z najlepszych w kraju warunki do nauki przedmiotu. Jednocześnie ubolewa, że tak profesjonalne laboratoria nie są standardem w każdej szkole prowadzącej zajęcia z chemii.

– Jestem pewien, że lekcje z tego przedmiotu są dla młodzieży dużo bardziej atrakcyjne. Obcowanie z tym przedmiotem w praktyce może ułatwić uczniom dalszą drogę edukacji. Z kolei absolwenci kierunków chemicznych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy – mówi starosta.

Najnowsze realizacje wideo

Komentarze
  • 3 marca 2016 14:03

    Uczen

    Szkoda tylko ze technikum moze z niego korzystac… A uczniowie liceum nadal musza uczyc sie w starycha salach, bo syntos nie sponsoruje biochemu… Widac sa rowni i rowniejsi..


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.