polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
35. posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Fot. Marek Lach
Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów, wręczył członkom MRO nominacje. Rada liczy 25 osób.
„Przewodniczącym został Grzegorz Berendt, a wiceprzewodniczącymi Dani Dayan i Albert Stankowski. Spośród swojego grona rada wybrała sekretarza, którym jest pełniący tę funkcję w poprzednich kadencjach Marek Zając” poinformował Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau (PMAB).
W MRO zasiada troje ocalałych z Auschwitz i Holokaustu – Ada Willenberg, Marian Turski i Stanisław Zalewski.
Na inauguracyjnym posiedzeniu Mateusz Morawiecki podkreślił, że muzeum Auschwitz to jeden z najważniejszych pomników tragicznej historii Polski, Europy i świata, które ma do odegrania niezwykle kluczową rolę w budowaniu przyszłości. Pomaga bowiem zrozumieć przyczyny, które doprowadzają do tak wyjątkowych i dramatycznych zbrodni, jakie miały miejsce w obozach utworzonych przez Niemców.
„Odpowiedzialność za Muzeum, jego misję i utrwalanie pamięci o ofiarach jednego z największych aktów ludobójstwa w historii świata, jest odpowiedzialnością przed całym światem. I ta wielka odpowiedzialność wymaga także wielkiego zaangażowania, wielkiej wiedzy i siły w dawaniu świadectwa prawdzie. Z mojej strony zobowiązuję się do tego, aby nadawać najwyższy priorytet temu świętemu miejscu. Miejscu, które powinno być przestrogą dla całej ludzkości, a jest dzisiaj jednym z najważniejszych miejsc na mapie świata” – stwierdził premier Morawiecki.
Piotr Cywiński, dyrektor PMAB, podsumował najważniejsze wydarzenia i działania w miejscu pamięci Auschwitz w ostatnich czterech latach. Znaczną część swojego wystąpienia poświęcił pandemii, która nie tylko drastycznie zmniejszyła frekwencję odwiedzających w muzeum, ale bezpośrednio wpłynęła na załamanie budżetu instytucji. Opowiadał o nowych wystawach, a także o prowadzonych na bezprecedensową skalę pracach konserwatorskich realizowanych dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Auschwitz Birkenau. Podkreślał znaczenie nowych inwestycji, takich jak ukończona już siedziba Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, czy tworzone obecnie nowe Centrum Obsługi Odwiedzających.
„Wszystkie te działania wspierają edukację, tak ważną, by nie tylko uczyć historii, ale by doświadczenie Auschwitz uwrażliwiało i stawiało przed nami, współczesnymi, niepokojące pytania o naszą dzisiejszą rolę, wybory, postawy” – powiedział dyrektor Piotr Cywiński.
Międzynarodowa Rada Oświęcimska jest organem opiniodawczo-doradczym premiera w zakresie ochrony i zagospodarowania nie tylko terenów byłego hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz, lecz także innych pomników zagłady. Jej kadencja trwa sześć lat.
Skład MRO czwartej kadencji: