Międzynarodowa Rada Oświęcimska IV kadencji rozpoczęła pracę

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   28 lipca 2022 12:17
Udostępnij

W kancelarii premiera odbyło się inauguracyjne posiedzenie czwartej kadencji Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej (MRO).

Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów, wręczył członkom MRO nominacje. Rada liczy 25 osób.

„Przewodniczącym został Grzegorz Berendt, a wiceprzewodniczącymi Dani Dayan i Albert Stankowski. Spośród swojego grona rada wybrała sekretarza, którym jest pełniący tę funkcję w poprzednich kadencjach Marek Zając” poinformował Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau (PMAB).

W MRO zasiada troje ocalałych z Auschwitz i Holokaustu – Ada Willenberg, Marian Turski i Stanisław Zalewski.

Na inauguracyjnym posiedzeniu Mateusz Morawiecki podkreślił, że muzeum Auschwitz to jeden z najważniejszych pomników tragicznej historii Polski, Europy i świata, które ma do odegrania niezwykle kluczową rolę w budowaniu przyszłości. Pomaga bowiem zrozumieć przyczyny, które doprowadzają do tak wyjątkowych i dramatycznych zbrodni, jakie miały miejsce w obozach utworzonych przez Niemców.

„Odpowiedzialność za Muzeum, jego misję i utrwalanie pamięci o ofiarach jednego z największych aktów ludobójstwa w historii świata, jest odpowiedzialnością przed całym światem. I ta wielka odpowiedzialność wymaga także wielkiego zaangażowania, wielkiej wiedzy i siły w dawaniu świadectwa prawdzie. Z mojej strony zobowiązuję się do tego, aby nadawać najwyższy priorytet temu świętemu miejscu. Miejscu, które powinno być przestrogą dla całej ludzkości, a jest dzisiaj jednym z najważniejszych miejsc na mapie świata” – stwierdził premier Morawiecki.

Piotr Cywiński, dyrektor PMAB, podsumował najważniejsze wydarzenia i działania w miejscu pamięci Auschwitz w ostatnich czterech latach. Znaczną część swojego wystąpienia poświęcił pandemii, która nie tylko drastycznie zmniejszyła frekwencję odwiedzających w muzeum, ale bezpośrednio wpłynęła na załamanie budżetu instytucji. Opowiadał o nowych wystawach, a także o prowadzonych na bezprecedensową skalę pracach konserwatorskich realizowanych dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Auschwitz Birkenau. Podkreślał znaczenie nowych inwestycji, takich jak ukończona już siedziba Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, czy tworzone obecnie nowe Centrum Obsługi Odwiedzających.

„Wszystkie te działania wspierają edukację, tak ważną, by nie tylko uczyć historii, ale by doświadczenie Auschwitz uwrażliwiało i stawiało przed nami, współczesnymi, niepokojące pytania o naszą dzisiejszą rolę, wybory, postawy” – powiedział dyrektor Piotr Cywiński.

Międzynarodowa Rada Oświęcimska jest organem opiniodawczo-doradczym premiera w zakresie ochrony i zagospodarowania nie tylko terenów byłego hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz, lecz także innych pomników zagłady. Jej kadencja trwa sześć lat.

Skład MRO czwartej kadencji:

dr hab. Grzegorz Berendt, Dani Dayan, Albert Stankowski, Marek Zając, Colette Avital, Zanet Battinou, Michael Berenbaum, Sara Bloomfield, dr Piotr Cywiński, Jan Erik Dubbelman, ks. dr Paweł Gałuszka, András Heisler, Christoph Heubner, Artur Hofman, Tomáš Kraus, Roman Kwiatkowski, Ronald Lauder, Hannah Lessing, Romani Rose, Igor Shchupak, Szalom Dow Ber Stambler, Mateusz Szpytma, Marian Turski, Ada Willenberg i Stanisław Zalewski.

 

Najnowsze realizacje wideo