polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Dorota Segda i Jacek Romanowski przybliżyli zgromadzonym „Historię pewnej znajomości" - Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta. Fot. Jola Wodniak
Ta wyjątkowa rocznica to nie tylko okazja do świętowania historii, lecz również prezentacji nowego oblicza biblioteki, która oferuje bogatszą ofertę, liczniejsze usługi i rozszerzony księgozbiór.
W artykule:
Galeria Książki to nie tylko skarbnica książek, lecz prawdziwa kronika historii Oświęcimia. Zainicjowana przed 75 laty, instytucja ta stale ewoluowała, dostosowując się do zmieniających się potrzeb społeczności.
Nowy rozdział w historii biblioteki to nie tylko jubileusz, lecz także rozwój, nowoczesność i zaangażowanie w kształtowanie kulturalnej tkanki miasta.
„Jestem zaszczycony, że mogę wspólnie z personelem podejmować twórcze inicjatywy, które przynoszą mniejsze i większe sukcesy. Reorganizujemy usługi, wdrażamy nowe technologie, szukamy ciekawych rozwiązań, unowocześniamy system obsługi Czytelników, by każdy był w końcu zadowolony” – powiedział podczas oficjalnego jubileuszu Leszek Palus, dyrektor placówki.
Podczas jubileuszowego popołudnia, zastępca dyrektora Monika Sobota ogłosiła, że od 2024 roku konkurs literacko-plastyczno-fotograficzny „Moje niezwykłe miasto” będzie dedykowany pamięci Marioli Talewicz, niedawno zmarłej wicedyrektorki biblioteki.
W ramach obchodów jubileuszowych w piątkowe popołudnie wystąpili Dorota Segda i Jacek Romanowski, którzy przybliżyli zgromadzonym „Historię pewnej znajomości” – Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta.
Później był czas na mniej oficjalne życzenia, kwiaty i prezenty. Nie zabrakło pysznych „jubilatek”.
Obecnie Galeria Książki to nie tylko miejsce, gdzie gromadzi się książki. To kompleksowa przestrzeń kulturalna, zapewniająca rozrywkę i naukę dla wszystkich grup wiekowych.
Na parterze mieści się przestrzeń dedykowana spotkaniom, kawiarnia, księgarnia, a także miejsce dla miłośników gier komputerowych i kinomaniaków. Najmłodsi mają do dyspozycji Mikroświat Zabawek, a Oświęcimski Instytut Praw Człowieka zaprasza do rozmów na trudne tematy.
Na kolejnych piętrach znajdują się obszerne zbiory biblioteczne, w tym wypożyczalnie dla dorosłych z książkami obcojęzycznymi i audiobookami.
We wrześniu 1948 roku pierwsi czytelnicy wypożyczyli książki z oświęcimskiej biblioteki publicznej. Przez lata główna siedziba mieściła się przy ulicy Kopernika na osiedlu Chemików, a filie powstawały na kolejnych osiedlach.
Do 2010 roku prawie 12 tysięcy użytkowników korzystało z siedmiu oddziałów biblioteki miejskiej o łącznej powierzchni 715 metrów kwadratowych.
Placówka zaczęła rozszerzać swoje funkcje, stając się miejscem spotkań. Dlatego pojawiła się konieczność budowy nowej siedziby, która została otwarta 4 lipca 2011 roku i nazwana Galerią Książki.
„Obecnie ponad 14 tysięcy użytkowników ma do dyspozycji 4200 metrów kwadratowych powierzchni i liczne, liczone w setkach tysięcy zbiory.” – podsumowuje dyrektor Palus.
Jubileusz Galerii Książki to wyjątkowy moment dla Oświęcimia, podkreślający rolę tej instytucji jako centrum kulturalnego życia miasta.