polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Od prawie dwóch lat gimnazjaliści z Laskowej uczestniczą w programie Sokrates-Comenius. Po wizytach uczniów za granicą przyszła pora na zorganizowanie spotkania szkół partnerskich w Polsce. Młodzież spędziła czas z rówieśnikami z Reunion, Hiszpanii, Turcji, Norwegii i Austrii.
Tematyka spotkania koncentrowała się wokół chleba i małopolskich przysmaków. Wszystko za sprawą realizowanego przez uczniów z Laskowej mini projektu „Chleb na europejskim stole”. Przybyłych do Zatora witała wystawa pocztówek w dużym formacie, będących wspomnieniem odwiedzonych krajów. Barbara Brandys, prowadząca gimnazjum w Zatorze, rozpoczęła spotkanie od przekazania tradycyjnego chleba z solą.
Po części oficjalnej uczniowie z zagranicy poznali polski system edukacyjny oraz tradycyjne sprzęty, używane przy pieczeniu chleba. Goście zaprezentowali prezentacje multimedialne i filmowe, związane z pieczywem w ich krajach. Po przerwie na drugie śniadanie młodzież wzięła udział w warsztatach tanecznych i plastycznych.
Wizyta w Zatorze zakończyła się w Strefie Aktywności Gospodarczej, skąd uczestnicy wybrali się do Rudz, gdzie odwiedzili dwa młyny u braci Sopickich. Kolejnym punktem programu była wizyta w gospodarstwie agroturystycznym, w którym młodzież zjadła typowy polski obiad i wzięła udział w warsztatach kulinarnych. Jedna grupa wyrabiała chleb, druga zagniatała pierogi z serem, trzecia robiła rogaliki z dżemem.
– Drugi dzień pobytu upłynął pod hasłem „Chlebem i solą”, czyli Małopolskie przysmaki, takie jak sól z Wieliczki i obwarzanki z Krakowa. Uczestnicy spotkania mieli okazję zwiedzić jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w Polsce, wędrując labiryntem solnych korytarzy Kopalni w Wieliczce. Podziwiali wykute w soli komory, podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby oraz poznali pracę górnika. W drodze powrotnej czekała na nich kolejna atrakcja, czyli spacer po Krakowie i degustacja obwarzanków, symbolu stolicy Małopolski – mówią organizatorzy.
W trzecim dniu uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytanie „Śmierć za chleb?”. Młodzież odwiedziła Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie poznała rzeczywistość więzienną, w której często umierano z powodu braku jedzenia. Po południu grupa Comeniusa odwiedziła Nadwiślańskie Muzeum Etnograficzne w Wygiełzowie, zwiedzając skansen i poznając sprzęty, przydatne dawniej na roli.
Dziękujemy za promocję! Dzięki temu nasze gimnazjum jest dostrzegane! To naprawdę wiele znaczy! Dziękujemy!
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
Więcej informacji w regulaminie komentarzy.