polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Odrestaurowany pomnik nagrobny. Fot. Towarzystwo Miłośników Kęt
W najstarszej części założonego w 1826 roku cmentarza w Kętach, znajdują się 53 zabytkowe obiekty. Są to pomniki nagrobne, tablice czy kaplice, wpisane do rejestru zabytków Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora w Krakowie. Większość z nich, pochodząca z drugiej połowy XIX i przełomu XIX i XX wieku znajduje się w bardzo złym stanie.
Towarzystwo Miłośników Kęt od 1996 roku odrestaurowało dzięki datkom mieszkańców gminy 17 zabytkowych obiektów cmentarnych.
„W tym roku pracom konserwatorskim poddaliśmy zabytkowy pomnik nagrobny, zmarłego 2 marca 1905 roku 22-letniego kleryka Józefa Ryłko” – informuje Kazimierz Brzuska, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kęt.
Pomnik kolumnowy składał się z kamiennej podstawy, betonowego cokołu na którym posadowiona była bardzo zniszczona, z licznymi ubytkami i rozwarstwieniami, kamienna rzeźba aniołka.
„Z racji złego stanu zachowania kamiennej rzeźby, staraliśmy się o znalezienie najlepszego wykonawcy konserwacji. Udało nam się podpisać umowę z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w Pracowni Konserwacji i Restauracji Rzeźby Kamiennej Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki została przeprowadzona profesjonalna konserwacja rzeźby, która odzyskała swój pierwotny wygląd” – relacjonuje Brzuska.
Konserwacja pozostałych elementów pomnika – cokół, podstawa i kute ogrodzenie została wykonana w pracowni konserwacji dzieł sztuki „Reparo” Mariusza Wrony. Okazało się, że cokół jest niestety z betonu, gdyż pierwotny z piaskowca uległ kilkadziesiąt lat temu zniszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych. Wobec tego, zapadła decyzja o wykonaniu cokołu. Wykonany został z podkarpackiego piaskowca, a na jednej jego stronie została wykonana ręcznie pierwotna inskrypcja.
„W połowie października przywieźliśmy poszczególne elementy pomnika i po kilku dniach zakończyliśmy prace konserwatorskie. Ten nieduży kamienny zabytkowy pomnik nagrobny jest jednym z najpiękniejszych na naszym cmentarzu świadcząc o kunszcie jego twórców, którzy go stworzyli przed ponad stu laty jak i umiejętnościach współczesnych konserwatorów zabytków” – dodaje Kazimierz Brzuska.
Koszty prac konserwatorskich zostały pokryte z pieniędzy zebranych podczas ubiegłorocznej kwesty cmentarnej.