polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Mieszkańcy na jednym z ubiegłorocznych spotkań w sprawie fetoru w mieście i gminie Oświęcim. Fot. Paweł Wodniak
Stowarzyszenie „Stop fetorowi w mieście i gminie Oświęcim” wykazało się dzisiaj sporą aktywnością. Poza komentarzami do naszego artykułu, opublikowało ankietę w sprawie spalarni.
Spalarnię śmieci ma wybudować w Oświęcimiu Synthos. Ta inwestycja nie podoba się członkom stowarzyszenia, którzy mówią, że władze robią z miasta śmietnik. Poważne wątpliwości ma też „Towarzystwo na rzecz ziemi”.
– Wystąpiliśmy w imieniu mieszkańców do marszałka województwa o przeprowadzenie debaty z udziałem mieszkańców na ten jakże kontrowersyjny temat – mówi Bartłomiej Gieregowski, lider fetorowców.
Pierwsza spalarnia funkcjonuje od końca ubiegłego roku w Krakowie. Władze województwa małopolskiego zrezygnowały z budowy spalarni śmieci w Chrzanowie, Gorlicach i Tarnowie.
Mieszkańcy zwracają uwagę, że oświęcimska spalarnia będzie opłacalna, jeśli będą do niej trafiać odpady z całej Małopolski. Z tym, że zwrot „z całej Małopolski” celowo umieszczają w cudzysłowie.
– Dlaczego? Ponieważ dla naszych władz oraz inwestorów spalarni, podobnie jak dla prezesa Miejsko Przemysłowej Oczyszczalni Ścieków, to termin, który niewiele ma wspólnego z rzeczywistością, a dokładniej oznacza teren całej – miejmy nadzieje, że tylko – Polski – tłumaczy wątpliwości prezes stowarzyszenia.
Czym tłumaczy swoją tezę? Otóż stwierdzeniem, że spalarnia, która ma działać na potrzeby województwa małopolskiego, już teraz występuje o możliwość spalania odpadów, których formalnie w Małopolsce.
– Tak więc spalarnia, która docelowo ma służyć mieszkańcom Małopolski już na etapie załatwiania zezwoleń otwiera sobie furtkę na całą Polskę, a nas, mieszkańców, robi się w przysłowiowego balona – kończy Bartłomiej Gieregowski.
Poniżej zamieszczamy ankietę. Fetorowcy zaznaczają, że doskonale zdają sobie sprawę, iż wyniki ankiety niczego nie zmienią, jednak proszą mieszkańców o wyrażenie zdania w tym temacie. Jednocześnie zapraszają na spotkanie w Domu Ludowym w Monowicach, które odbędzie się 28 października o godzinie 17.