KRAJ. Lekarzu, reaguj na przemoc

Kamil Szyjka  |   Fakty  |   30 marca 2014 15:44
Udostępnij

Osoby, doświadczające przemocy w rodzinie, bardzo często nie wiedzą od kogo mogą oczekiwać pomocy. Dlatego ruszyła kampania informacyjna, przypominająca, że zgodnie z prawem każdy lekarz ma obowiązek zareagować, gdy spotka tego typu przypadek.

To właśnie najczęściej lekarze jako pierwsi dowiadują się o możliwej przemocy w rodzinie. Pacjenci zgłaszają się z różnymi dolegliwościami. Niektóre mogą świadczyć o ich krzywdzie w domu.

– W każdej polskiej gminie lub mieście powinien działać zespół interdyscyplinarny złożony ze specjalistów. Nowelizacja ustawy z 2010 roku włączyła do systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, poza policją czy pomocą społeczną, także ochronę zdrowia. W sytuacji podejrzenia przemocy w rodzinie lekarz ma obowiązek wszcząć procedurę „Niebieskiej Karty”. Ma ona na celu ustalenie, czy w danym przypadku faktycznie dochodzi do stosowania przemocy w rodzinie, oraz opracowanie i realizację planu pomocy – tłumaczy Bartłomiej Krystyński z Fundacji Instytut Łukasiewicza.

Obowiązkiem każdego lekarza jest wykonanie bezpłatnych badań w celu ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała pacjenta oraz wydać stosowne zaświadczenie. Jest to o tyle ważne, że osoby pokrzywdzone często ze strachu lub wstydu boją się powiadomić o swoim problemie policję lub pomoc społeczną. Szansą na ujawnienie złego procederu są właśnie wizyty w gabinecie lekarskim.

– Lekarz jest autorytetem i jako przedstawiciel ochrony zdrowia cieszy się poważaniem społecznym. Dzięki temu ma największą szansę na to, że pacjent go wysłucha i zastosuje się do jego rad i zaleceń. Osoba doznająca przemocy może nie posłuchać policjanta, pracownika socjalnego, ale przekonają ją argumenty lekarza i poważnie rozważy jego stanowisko – uważa Wanda Paszkiewicz, psycholog, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Obowiązek pomocy pacjentom doznającym przemocy wynika nie tylko z przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, lecz także z zasad etyki lekarskiej. Wszystko zaczyna się od wskazania danej osobie, że zła sytuacja w domu ma destrukcyjny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także psychiczne.

Niestety wciąż wielu lekarzy nie zna szczegółowo obowiązków, które nakłada na nich ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Dlatego Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przekazała do wszystkich placówek podstawowej opieki zdrowotnej pakiety edukacyjne. Materiały zawierają wszelkie informacje, związane z psychologicznym i prawnym aspektem przeciwdziałania przemocy.

Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.