Koziołki dla Zuzanny Orlińskiej i Marcina Prokopa – FILMY, FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   14 października 2016 16:46
Udostępnij

Zuzanna Orlińska zdobyła Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Jury doceniło jej opowiadanie „Stary Noe”. Tegorocznemu konkursowi patronowały Fakty Oświęcim.

Nagrodę ustanowiły 23 lata temu Fundacja „Książka dla Dziecka” i redakcja czasopisma o książce dla dziecka „Guliwer”. Od 2004 roku rolę organizatorem i gospodarzem przedsięwzięcia jest Miejska Biblioteka Publiczna – Galeria Książki w Oświęcimiu. To w jej gmachu autor najlepszej książki dla młodszych dzieci, wydanej po raz pierwszy w poprzednim roku, otrzymuje statuetkę Koziołka Matołka. Ważne, że nagradzane książki nawiązują do „słonecznej” wizji twórczości dla dzieci promowanej przez Kornela Makuszyńskiego.

W tej edycji konkursu wydawcy, autorzy i miłośnicy literatury dziecięcej zgłosili 90 pozycji. To rekord w 23-letniej historii nagrody. Jury w składzie Małgorzata Chrobak, Anna Maria Krajewska, Grażyna Lewandowicz-Nosal, Stanisława Niedziela, Ewa Świerżewska, Aneta Satława i Jerzy Kumiega, któremu przewodniczyła profesor Joanna Papuzińska, nominowało do nagrody 10 książek.

Zwyciężczynią konkursu o statuetkę Koziołka Matołka została Zuzanna Orlińska za opowiadanie „Stary Noe”. Oceniający docenili plastyczność narracji, mistrzostwo języka i odważne postawienie problemu trudnego podejmowania decyzji w sytuacjach ekstremalnych, kiedy na barki człowieka spada odpowiedzialność za cały żyjący świat. Dodatkowo jury w swoim werdykcie podkreśliło, że współczesność ukazana w szacie graficznej książki sugeruje, że historia Noego jest ciągle obecna w historii ludzi.

Jury przyznało także dwa wyróżnienia. Jedno z nich otrzymała książka „Mat i świat” Agnieszki Suchowierskiej za udaną próbę połączenia tradycyjnego motywu wędrującej zabawki z ważnymi sprawami współczesnego świata. Drugim znawcy literatury docenili pozycję „Ale historia… Mieszko, ty wikingu!” Grażyny Bąkiewicz za intrygującą zabawę z historią, łączącą narrację literacką z elementami komiksu.

Z kolei czytelnicy w swoim głosowaniu nagrodzili książkę Marcina Prokopa „Longin. Tu byłem”, wydaną przez Znak.

Ani Orlińska ani Prokop nie mogli osobiście odebrać „Koziołków”. Przesłali natomiast na galę do Oświęcimia filmiki z podziękowaniami.

Książki nominowane do nagrody:
Grażyna Bąkiewicz, „Ale historia… Mieszko, ty wikingu!” , Wydawnictwo Nasza Księgarnia,
Agnieszka Budzicz-Marchlewska, „Dwie siostry i wiedźma”, Wydawnictwo Skrzat,
Zenon Gierała, „Tajemnica starej cerkwi”, Wydawnictwo Jedność,
Irena Landau, „Ostatnie piętro”, Wydawnictwo Literatura,
Zuzanna Orlińska, „Stary Noe”, Wydawnictwo Literatura,
Renata Piątkowska, „Która to Malala?”, Wydawnictwo Literatura,
Marcin Prokop, Longin. „Tu byłem”, Wydawnictwo Znak,
Rafał Skarżycki, „Hej, Jędrek, przepraszam czy tu borują”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia,
Agnieszka Suchowierska, „Mat i świat”, Wydawnictwo Krytyka Polityczna,
Andrzej Żak, „Kapelusz kapitana Drake’a”, Wydawnictwo Akapit Press.


Najnowsze realizacje wideo