polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Podinspektor Paweł Ślęczkowski, zastępca komendanta powiatowego policji, Irena Wojtaszczyk z Urzędu Miasta Oświęcimia, Krzysztof Kania, wiceprezydent miasta, młodszy aspirant Paweł Mrozik, profilaktyk oświęcimskiej drogówki i inspektor Robert Chowaniec, szef policji w powiecie oświęcimskim. Fot. Policja
AlcoBlow to urządzenia szybkie i proste w obsłudze. Są alkomatami z sensorem elektrochemicznym do sprawdzania obecności alkoholu w wydychanym powietrzu. Służą do wstępnych badań dużej liczby kierowców w krótkim czasie. Sprawdzenie trzeźwości odbywa się bezkontaktowo, bez konieczności używania ustnika.
Wynik pomiaru pokazuje się na diodowym trójkolorowym wskaźniku. Kolor zielony wskazuje brak alkoholu lub jego śladową ilość. Żółtą dioda świadczy o niewielkiej jednak dozwolonej prawem zawartości alkoholu w organizmie. Czerwona wskazuje na przekroczenie 0,1 miligrama na litr, czyli 0,21 promila, co stanowi już zgodnie z przepisami penalizowany stan po użyciu alkoholu..
Miasto przekazało w ostatnich latach 12 urządzeń AlcoBlow – cztery w 2019 roku, trzy w ubiegłoroczne wakacje i pięć aktualnie, a także w 2021 roku dwa testery Drager działające na tej samej zasadzie. Zakupów dokonało z funduszu Gminnego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym Miasta Oświęcimia.
Podczas przekazania alkotesterów inspektor Robert Chowaniec, komendant powiatowy policji w Oświęcimiu poinformował, że od początku roku policjanci przeprowadzili w powiecie prawie 24,5 tysiąca badań stanu trzeźwości. Zatrzymali stu kierowców i rowerzystów, którzy wsiedli za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu.
„Przypominamy o samoobsługowych bezpłatnych alkomatach dostępnych w Komendzie Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu oraz komisariatach w Brzeszczach, Chełmku, Kętach i Zatorze. Z ich pomocą kierowcy mający wątpliwości co do stanu trzeźwości mogą szybko przeprowadzić badanie” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa oświęcimskiej komendy.