polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
W powiecie oświęcimskim nadal będzie działać wyjazdowy specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego. Fot. Paweł Wodniak
Aktualnie powstaje „Wojewódzki plan działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne”, który będzie obowiązywał do 31 marca 2019 roku. Jedna z jego aktualizacji, konkretnie nr 34 z 23 listopada 2018 roku, przewidywała dosyć istotną zmianę dla naszego powiatu.
Zmiana miała dotyczyć: „przekwalifikowania działającego 24 godziny na dobę ZRM „S” na działający 24 godziny na dobę ZRM „P” stacjonujący w miejscowości Oświęcim (powiat oświęcimski)”. Skrót ZRM oznacza zespół ratownictwa medycznego, w tym przypadku załogę karetki pogotowia. „S”, to karetka specjalistyczna. W niej ZRM stanowią lekarz i dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych (ratownik medyczny, pielęgniarka systemu). W przypadku karetki „P” – podstawowej – załogę stanowią dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych.
Zatem jeśli powyższa zmiana weszłaby w życie, powiat oświęcimskim nie miałby na dyżurze karetki „S”, czyli zespołu ratowniczego z lekarzem.
„Planowane zmiany w zakresie przekwalifikowania ZRM „S” na ZRM „P” wynikają z problemów zgłaszanych przez dysponentów ZRM, dotyczących zapewnienia wymaganej przepisami obsady lekarskiej w ZRM „S”. Zmiany w zakresie przekwalifikowania ZRM „S” na ZRM „P” nie wpłyną na dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w warunkach pozaszpitalnych na terenie, którego one dotyczą” – czytamy w uzasadnieniu wniosku o przekształcenie karetki „S” na „P”.
„Jak wynika z opinii konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny ratunkowej: poziom opieki medycznej realizowany przez ZRM „S” i ZRM „P” jest podobny, jednocześnie ratownik medyczny i pielęgniarka systemu posiadają kwalifikacje do udzielania pomocy pacjentom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego i są przygotowani do reagowania w sytuacjach krytycznych i ekstremalnych. Ponadto, można zaobserwować coraz wyższy poziom wiedzy i kompetencji ratowników medycznych” – argumentują autorzy aneksu.
Chcieliśmy się dowiedzieć, kto podjął decyzję, by opisywaną zmianę zawrzeć w wojewódzkim planie. To i sześć innych pytań przesłaliśmy 12 grudnia e-mailem do Sabiny Bigos-Jaworowskiej, dyrektorki Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu. Minęły dwa tygodnie i nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.
Do kwestii zdążył się natomiast odnieść Łukasz Szumowski, minister zdrowia, który nie wyraził zgody na zmiany proponowane w aneksie nr 34. Karetka „S” nadal więc będzie jeździć w powiecie oświęcimskim.
Nowa karetka specjalistyczna już w Oświęcimiu – FOTO