Karetka z lekarzem nie zniknie z powiatu

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   27 grudnia 2018 16:03
Udostępnij

Plan był taki, że od 1 stycznia w pogotowiu ratunkowym w powiecie oświęcimskim nie byłoby już karetki z lekarzem. Nie zezwolił na to minister zdrowia.

Aktualnie powstaje „Wojewódzki plan działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne”, który będzie obowiązywał do 31 marca 2019 roku. Jedna z jego aktualizacji, konkretnie nr 34 z 23 listopada 2018 roku, przewidywała dosyć istotną zmianę dla naszego powiatu.

Zmiana miała dotyczyć: „przekwalifikowania działającego 24 godziny na dobę ZRM „S” na działający 24 godziny na dobę ZRM „P” stacjonujący w miejscowości Oświęcim (powiat oświęcimski)”. Skrót ZRM oznacza zespół ratownictwa medycznego, w tym przypadku załogę karetki pogotowia. „S”, to karetka specjalistyczna. W niej ZRM stanowią lekarz i dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych (ratownik medyczny, pielęgniarka systemu). W przypadku karetki „P” – podstawowej – załogę stanowią dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych.

Zatem jeśli powyższa zmiana weszłaby w życie, powiat oświęcimskim nie miałby na dyżurze karetki „S”, czyli zespołu ratowniczego z lekarzem.

„Planowane zmiany w zakresie przekwalifikowania ZRM „S” na ZRM „P” wynikają z problemów zgłaszanych przez dysponentów ZRM, dotyczących zapewnienia wymaganej przepisami obsady lekarskiej w ZRM „S”. Zmiany w zakresie przekwalifikowania ZRM „S” na ZRM „P” nie wpłyną na dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w warunkach pozaszpitalnych na terenie, którego one dotyczą” – czytamy w uzasadnieniu wniosku o przekształcenie karetki „S” na „P”.

„Jak wynika z opinii konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny ratunkowej: poziom opieki medycznej realizowany przez ZRM „S” i ZRM „P” jest podobny, jednocześnie ratownik medyczny i pielęgniarka systemu posiadają kwalifikacje do udzielania pomocy pacjentom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego i są przygotowani do reagowania w sytuacjach krytycznych i ekstremalnych. Ponadto, można zaobserwować coraz wyższy poziom wiedzy i kompetencji ratowników medycznych” – argumentują autorzy aneksu.

Chcieliśmy się dowiedzieć, kto podjął decyzję, by opisywaną zmianę zawrzeć w wojewódzkim planie. To i sześć innych pytań przesłaliśmy 12 grudnia e-mailem do Sabiny Bigos-Jaworowskiej, dyrektorki Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu. Minęły dwa tygodnie i nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Do kwestii zdążył się natomiast odnieść Łukasz Szumowski, minister zdrowia, który nie wyraził zgody na zmiany proponowane w aneksie nr 34. Karetka „S” nadal więc będzie jeździć w powiecie oświęcimskim.

Zobacz również:

Nowa karetka specjalistyczna już w Oświęcimiu – FOTO

 

Najnowsze realizacje wideo