Jest zielone światło dla budowy obwodnicy Oświęcimia

Redakcja eFO  |   Fakty  |   21 października 2022 11:49
Udostępnij

Łukasz Kmita, wojewoda małopolski wydał zrid (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) dla obwodnicy Oświęcimia.

Zgodnie z planem powstanie nowy ponad dziewięciokilometrowy odcinek drogi krajowej nr 44 z mostami na Wiśle, Sole i Młynówce. Przebiegnie przez Śląsk i Małopolskę. Inwestycja jest częścią większego przedsięwzięcia pod nazwą „Budowa drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku Białej”.

„Inwestycja przyczyni się do poprawy układu komunikacyjnego w regionie. Pozwoli na przeniesienie zwiększającego się ruchu samochodowego i odciąży istniejący układ drogowy, a jednocześnie podniesie jakość infrastruktury drogowej. Można się spodziewać, że realizacja projektu będzie też znaczącym czynnikiem sprzyjającym ożywieniu gospodarczemu” – prognozuje Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, który w czwartek wydał zrid.

Celem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) jest stworzenie połączenia drogi krajowej nr 44 z drogą ekspresową S1, zapewniającego wysoki komfort dalekobieżnego ruchu drogowego o dużych prędkościach, a także rozwój infrastruktury drogowej w obszarze Oświęcimia.

Początek trasy zlokalizowany jest na końcu węzła Oświęcim w gminie Bojszowy, a jej koniec znajduje się na istniejącym skrzyżowaniu drogi krajowej nr 44 zza Castoramą.

„Inwestycja objęta jest Krajowym Funduszem Drogowym w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, z perspektywą do 2025 roku. To ogromny projekt. Obejmuje około tysiąc działek i 430 stron postępowania. Inwestor, którym jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zawnioskował o nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. Przychyliłem się do tego wniosku. Życzę powodzenia w realizacji tej jakże ważnej dla mieszkańców Oświęcimia i całej Małopolski inwestycji” tłumaczy wojewoda Kmita.

Samo postępowanie było złożone i wielowątkowe. Składało się na nie m.in. uzupełnianie projektu budowlanego przez inwestora oraz ponowna ocena oddziaływania na środowisko. W ramach postępowania Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzył skargę złożoną na decyzję środowiskową

 

Najnowsze realizacje wideo