polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Zbigniew Prawdziuk, zdjęcie obozowego gestapo.
Od 2006 roku decyzją Sejmu RP 14 czerwca jest Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.
Więźniowie pierwszego transportu pochodzili głównie z inteligencji. Byli to przeważnie ludzie bardzo młodzi. Kilku z nich miało pochodzenie żydowskie.
Ich losy przedstawiła Irena Strzelecka w opracowaniu zatytułowanym „Mężczyźni – transport z 14 czerwca 1940 roku – 728 osób o numerach od 31 do 758”, opublikowanym w „Księdze Pamięci. Transporty Polaków do KL Auschwitz z Krakowa i innych miejscowości Polski południowej 1940-1944”, Warszawa-Oświęcim 2002.
W pierwszym transporcie znajdowała się także liczna grupa patriotycznej młodzieży aresztowanej w ramach akcji A-B wymierzonej przeciwko polskiej inteligencji. Wśród nich był osiemnastoletni Zbigniew Prawdziuk, urodzony 17 lipca 1921 roku w Moraczewie. Zginął w KL Auschwitz dziesięć miesięcy później w 18 kwietnia 1941 roku.
W tym roku, w związku z 83. rocznicą deportowania pierwszych Polaków do KL Auschwitz, z inicjatywy Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego, porozklejane są w różnych miejscach Warszawy plakaty z jego podobizną. Szczególnie dużo ich jest na przystankach autobusowych.
83. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz
akie plakaty pojawiły się w tym roku w Warszawie.