Janina inwestuje i trzęsie – FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   12 października 2015 20:17
Udostępnij

Za sobotni wstrząs odczuwany na powierzchni ziemi w powiatach oświęcimskim i chrzanowskim odpowiada należący do Tauronu Zakład Górniczy Janina w Libiążu. Ustaliliśmy to, chociaż biuro prasowe spółki Tauron Wydobycie nie odpowiedziało w poniedziałek na nasze pytanie w tej sprawie.

Tauron przesłał natomiast informację o inwestycji prowadzonej w Janinie. Można domniemywać, że prace podziemne mają wpływ na to, co od czasu do czasu, aczkolwiek coraz częściej, dzieje się na powierzchni.

– Budowa poziomu 800 metrów w Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu należy do strategicznych projektów inwestycyjnych Grupy Tauron. Z początkiem października rozpoczął się kolejny ważny etap realizacji inwestycji, czyli wykonanie  podszybia szybu „Janina VI” na poziomie 800 metrów – informuje Magdalena Rusinek z Tauronu.

Pogłębianie wspomnianego szybu do docelowej głębokości 823 metrów spółka prowadzi od 25 miesięcy. Aktualnie osiągnięto wynik 782 metrów. także 259 m rury szybowej, co stanowi 86 proc. docelowego zakresu.

– Obecnie szyb odpowiada za doprowadzanie powietrza do poziomów 350 metrów, 500 metrów (tam doszło do sobotniego wstrząsu – przyp. red.) i 756 metrów, a docelowo do poziomu 800 metrów – dodaje Rusinek

Koniec inwestycji, wraz z demontażem wszystkich urządzeń technologicznych i oddaniem placu budowy do dalszego etapu prac, zaplanowano na czwarty kwartał przyszłego roku. W kolejnym roku zacznie się budowa infrastruktury powierzchniowej i wyciągu szybowego umożliwiającego transport materiałów, maszyn i urządzeń bez konieczności stosowania specjalnych pracochłonnych technologii.

– Realizacja wszystkich elementów projektu, planowana na czerwiec 2020 roku, pozwoli na długotrwałe prowadzenie efektywnej eksploatacji nowo udostępnionych zasobów z dużą koncentracją wydobycia – stwierdza w urzędowym slangu Magdalena Rusinek.

Dzięki tej inwestycji żywotność Zakładu Górniczego Janina ma zostać wydłużona do 2080 roku. Umożliwi to zatrudnienie dwóm pokoleniom mieszkańców okolicznych gmin.

O ostatnich wstrząsach spowodowanych przez kopalnie Piast i Janina pisaliśmy TUTAJ.

Na zdjęciach poniżej pokazujemy szkody, będące skutkiem wstrząsu w Janinie ostatniego dnia września. Fotografie otrzymaliśmy od naszych Czytelniczek.

 

Najnowsze realizacje wideo

Komentarze
  • 12 października 2015 21:02

    Boguś

    Czyli nowoczesność spotykała się z tradycyjnymi skutkami działalności górniczej. A w Przeciszowie jednoznacznie twierdzą, że takiej sytuacji będzie. Ale jaja….
    STOP KOPALNI W PRZECISZOWIE

  • 12 października 2015 21:21

    Paweł

    Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą. Pewnie chcielibyście pracy w kopalni, ale żeby nic się nie działo, bo wtedy to już protestujecie przeciwko kopalnio, a co za tym idzie, przeciwko miejscom pracy dla górników

  • 12 października 2015 22:21

    Paweł

    Widząc niektóre zdjęcia to mogę spokojnie powiedzieć że ten wstrząs to tylko ukazał to jak źle były wykonane budynki.
    Szczególnie to widać w miejscu gdzie idealnie w miejscu którym szedł kabel w ścianie poszło pęknięcie. Niestety takie sytuacje bardzo często uwydatniają albo źle wykonane budynki albo nie remontowane od dawna.
    Prawda jest też taka, że piorun który uderzy w pobliżu zatrzęsie bardziej domem niż taki wstrząs górniczy. Już nie mowie o domach które stoją przy drogach którymi jeżdżą tiry.
    Tak naprawdę to tylko się cieszyć że zrobiła to kopalnia bo macie szanse na odszkodowanie za coś co i tak było źle zrobione lub nie remontowane od dłuższego czasu.

  • 14 października 2015 09:12

    przeciszowiak

    TAK DLA BUDOWY KOPALNI W PRZECISZOWIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.