polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Ze względu na dzikie i domowe zwierzęta warto zrezygnować z fajerwerków.
Gdzie spędzasz noc sylwestrową?
Głosy: 1 946
Sylwester i Nowy Rok to czas petard i fajerwerków. Zwierzęta zazwyczaj mają słuch o wiele wrażliwszy niż ludzie. To, że nie rozumieją niektórych sytuacji, na przykład huku i błysków, powoduje u nich rozpaczliwy lęk i może skłonić do nieprzewidywalnych zachowań niedających się przewidzieć.
Psa najlepiej wyprowadzić na długi spacer na długo przed północą. Koniecznie na smyczy. Do obroży warto przyczepić informację ze swoim adresem i numerem telefonu, gdyby przestraszone zwierzę uciekło. W domu należy dokładnie zamknąć okna i drzwi, a także pozasłaniać zasłony lub żaluzje.
W sylwestrową noc zwierzęta nie powinny pozostawać same w domu. Te, które na co dzień żyją na polu, na przykład przy budzie, koniecznie trzeba przenieść do pomieszczenia, chociażby do piwnicy czy garażu.
„Pod żadnym pozorem nie powinno się zabierać psa na publiczne zabawy sylwestrowe. Wiele czworonogów gubi się podczas tej nocy. Przerażone błąkają się po ulicach, giną w wypadkach komunikacyjnych, często też trafiają do schronisk” – ostrzegają inspektorzy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals.
Miłośnicy zwierzaków powinni wiedzieć, ale też powiadomić swoich bliskich, znajomych, sąsiadów, że huk wystrzałów wpływa bardzo źle nie tylko na zwierzęta domowe, ale i na dzikie. Dlatego też warto zrezygnować z głośnych i błyskających sztucznych ogni oraz petard.
„Alternatywą mogą być ciche, ognie zimne. Są ładne i nie powodują takiego hałasu jak inne fajerwerki” – apelują Animalsi.
O pomoc można też poprosić lekarza weterynarii, który, jeszcze nawet w sylwestrowe popołudnie, zaproponuje lek uspokajający zwierzaka i pomagający mu przetrwać sylwestra w miarę bezstresowo. Nie należy natomiast leków podawać czworonogom na własną rękę.
Tutaj przywitasz Nowy Rok w plenerze
Smaki Dzieciństwa zapraszają na zabawę sylwestrową
Noc sylwestrowa w restauracji Kastel