IPN złożył zawiadomienie do prokuratury – AKTUALIZACJA

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   25 sierpnia 2018 16:45
Udostępnij

Instytut Pamięci Narodowy złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstw przez twórców animacji promującej grę „Cena wolności”.

Jarosław Szarek, prezes IPN, zwrócił w złożonym wczoraj zawiadomieniu uwagę, że zwiastun gry „The Cost of Freedom” znieważa swoimi obrazami i treściami dobre imię oraz godność Narodu Polskiego i Rzeczypospolitej Polskiej”. W animacji znajdują się bowiem sceny rozstrzeliwania i mordowania więźniów w komorze gazowej, w obozie zagłady, w których padają sformułowania „polskie obozy koncentracyjne, gdzie jest honor tego wielkiego polskiego narodu, gdzie jest wasz honor, wy polskie psy”.

Zawiadomienie mówi o możliwości przestępstw: znieważenia Narodu lub Państwa Polskiego (art. 133 „Kodeksu karnego” – kara do trzech lat więzienia), propagowania faszyzmu lub innego systemu totalitarnego, oraz publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych (art. 256 KK – do dwóch lat) i publicznego znieważania grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej oraz etnicznej (art. 257 KK – do trzech lat).

IPN podkreśla, że Polacy w kraju i za granicą od wielu lat stykają się z krzywdzącym, niesprawiedliwym, a przede wszystkim nieprawdziwym sformułowaniem „polskie obozy śmierci” i oskarżeniami Polaków o współudział w Holocauście, które uwłaczają naszej godności.

„Instytut Pamięci Narodowej, stojąc na straży prawdy historycznej i pamięci narodowej, od wielu lat konsekwentnie realizuje międzynarodową kampanię przypominającą i edukującą o obozach zagłady i obozach koncentracyjnych, utworzonych przez III Rzeszę Niemiecką na terenach okupowanej Polski podczas II wojny światowej – podaje IPN w komunikacie wydanym w sobotę po południu.

„Jako odpowiedź na kłamliwe stwierdzenia o rzekomych polskich obozach koncentracyjnych, pod adresem https://truthaboutcamps.eu/? Instytut Pamięci Narodowej udostępnia, w języku polskim, angielskim i niemieckim, bazę załogi SS KL Auschwitz. W bazie znajduje się 8,5 tys. nazwisk esesmanów zatrudnionych w obozie od czasów jego założenia do likwidacji. To pierwszy i najpełniejszy taki spis w Polsce, jaki udało się zrobić na podstawie dostępnych źródeł” – dodaje IPN.