Hołd dla westerplatczyka w Oświęcimiu – FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   1 września 2021 13:47
Udostępnij

Na cmentarzu komunalnym w Oświęcimiu spoczywa uczestnik walk o Westerplatte. Był jednym z pięciu westerplatczyków pochowanych w Małopolsce.

Filip Musiał, dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, oddział dzisiaj hołd uczestnikowi walk na Westerplatte, zmarłemu i pochowanemu w Oświęcimiu Franciszkowi Wolasowi. Szef IPN złożył na mogile wieniec i zapalił biało-czerwone znicze. Przy grobie westerplatczyka był sam.

Franciszek Wolas urodził się w 1916 roku w Gierałtowicach nieopodal Wadowic. Do wojska trafił w 1938 roku. 1 września 1939 roku pełnił służbę na Westerplatte i brał udział w obronie półwyspu.

Dyrektor IPN przed grobem westerplatczyka w Oświęcimiu. Fot. Paweł Wodniak

Po kapitulacji załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej trafił do niewoli. W 1940 roku Niemcy wysłali go z obozu jenieckiego do pracy przymusowej do Iławy w ówczesnych Prusach Wschodnich.

Od 1946 do 1976 roku pracował jako ślusarz w Zakładach Chemicznych Oświęcimiu. Następnie przeszedł na emeryturę. Zmarł w Oświęcimiu w 1989 roku. Spoczywa na cmentarzu komunalnym (sektor F, rząd B, nr grobu 7_8).

Prezydent Polski pośmiertnie odznaczył Franciszka Wolasa krzyżem Virtuti Militari.

Zmarły w Oświęcimiu Franciszek Wolas 81 lat temu brał udział w obronie Westerplatte. Fot. Paweł Wodniak

Na małopolskich cmentarzach spoczywa pięciu obrońców Westerplatte. Ideę odwiedzania ich grobów 1 września w całej Polsce zapoczątkował dwa lata temu szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej.