Galeria Książki z dofinansowaniami przez Ministra Kultury

Redakcja eFO  |   Fakty  |   14 marca 2019 11:41
Udostępnij

Galeria Książki w Oświęcimiu znajduje się w czołówce instytucji, które otrzymały dofinansowanie na realizację projektów edukacyjnych.

Miejska Biblioteka Publiczna Galeria Książki w Oświęcimiu zaprasza w podróż. Dokąd? Do książek, wiedzy i dobrej zabawy.

Poznajmy początek naszej podróży. Wszystko zaczęło się od zespołu projektowego, od grupy zaangażowanych pracowników biblioteki. Pomysły, otwartość a przede wszystkim odpowiedzi na oczekiwania czytelników. Powstały cztery znakomite projekty i wszystkie otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę prawie 90 tysięcy złotych.  Rozpoczynamy więc wspólną podróż.

Co proponuje oświęcimska książnica w najbliższych miesiącach?

Stacja 1: 26. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego

Wyruszamy w podróż z Koziołkiem Matołkiem, który będzie towarzyszył nam podczas 26. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego. Tegoroczne hasło to „Szkoła Mistrzów”. W ramach tego projektu wyłonimy najlepsze polskie książki dla dzieci wydane w 2018 r., będziemy realizować systematyczne zajęcia oparte na książkach nagrodzonych, spotkania autorskie, warsztaty z ilustratorami, warsztaty teatralne oraz webinaria i sesja naukowa. Spotkamy się także na wielkim balu postaci bajkowych.

Stacja 2: Bomba zegarowa z pozytywką

Aktywizacja osób z dysfunkcją wzroku. Wjeżdżamy na stację 2. To prawdziwa bomba! Bomba zegarowa z pozytywką czyli projekt integrujący i aktywizujący czytelniczo osoby z dysfunkcją wzroku. Bazować będziemy na dwóch równoważnych elementach Artterapii: sztuce i terapii, która obejmie szeroki wachlarz działań i form, od teatru poprzez literaturę, muzykę i film. Przy realizacji działań wykorzystamy nowości wydawnicze oraz zbiory multimedialne, tak aby zaspokajać potrzeby czytelnicze nie wykluczając przy tym żadnej dysfunkcyjnej grupy odbiorców.

Stacja 3: Akademia Rodzinna. Kulturalna uczta rozwojowa

Na stacji trzeciej odpoczniemy od podróży. Czas na posiłek dla ciała i dla duszy. Zaczynamy gotowanie: szczypta językowej zabawy (smaczne warsztaty logopedyczne), kilogram sztuki (warsztaty z elementami muzykoterapii i arteterapii), 10 dkg wsparcia rozwoju (warsztaty z elementami bajkoterapii), szklanka wskazówek (warsztaty edukacyjne), garść niespodzianek (spotkania autorskie)i łyżka działań (warsztaty rękodzielnicze + sesja zdjęciowa), oto przepis na aktywną rodzinę! Wspólnym mianownikiem dla wszystkich aktywności w ramach projektu będzie rozwój, zarówno dziecka jak uzupełnianiu wiedzy i kompetencji rodzica.

Stacja 4: Kierunek Robot(a). Bibliotekarze lubią podróżować

A tak się składa, że podróże to nie tylko masa przyjemności, ale również coś, co inspiruje i rozwija nasze kompetencje. Po podróży po kompetencje i inspiracje spotkamy się na przystanku Noc(na) Robota – wydarzeniu skierowanym do młodych użytkowników biblioteki. Noc konstruktorów, programistów, wytwórców i miłośników czytania, rozpoczniemy spotkaniem autorskim, nie zabraknie kodowania, drukowania w 3D, warsztatów stolarskich i krawieckich.

Podróże, dla jednych to tylko dobra zabawa – czas na oderwanie się od problemów, rzeczywistości, dla drugich jednak, to okno na świat, który dziś stwarza nam nieskończenie wiele możliwości. Podróże kształcą. Dzięki nim możemy się rozwijać. A jak powiedział polski literat, publicysta i aforysta Feliks Chwalibóg „Nie wstyd nie wiedzieć, lecz wstyd nie pragnąć swojej wiedzy uzupełnić”.

„Już dziś zapraszamy Państwa na pokład działań naszej Biblioteki. Wspólnie odkrywajmy świat. W naszej podróży każdy znajdzie coś dla siebie” – zapraszają pracownicy oświęcimskiej książnicy.

 

 

Najnowsze realizacje wideo