polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu zachęca do udziału w loterii paragonowej. Fot. Paweł Wodniak
Pani Monika z Kęt zarejestrowała paragon z kasy fiskalnej za usługę medyczną i wygrała opla insignię. Ministerstwo Finansów postanowiło przedłużyć Narodową Loterię Paragonową do marca przyszłego roku.
Kęczanka jest jedyną zwyciężczynią z powiatu oświęcimskiego, ale nie jedyną w Małopolsce. Opla astrę za paragon z apteki wygrał również pan Jacek z Mszany Dolnej (MF nie podaje nazwisk laureatów). Urząd Skarbowy w Oświęcimiu zachęca do udziału w tym ogólnokrajowym przedsięwzięciu.
Loteria trwa od października ubiegłego roku. Do końca września klienci zarejestrowali w niej prawie 100 milionów paragonów. Oprócz nagród głównych, czyli opli astra, laureaci odebrali dziesiątki sztuk sprzętu elektronicznego. Szczęściarze, za wydruki z kasy fiskalnej w branżach premiowanych otrzymali ople insignie.
W kolejnym półroczu trwania akcji, czyli od 1 października 2016 roku do 31 marca 2017 roku branżami premiowanymi są działalność taksówek osobowych w IV kwartale tego roku i detaliczna sprzedaż paliw na stacjach benzynowych w I kwartale 2017 roku.
– Narodowa Loteria Paragonowa w nowatorski w Polsce sposób i dzięki cennym nagrodom – samochody, laptopy i tablety – ma zwiększyć liczbę paragonów wydawanych i odbieranych przez podatników, a w efekcie prowadzić do zmniejszenia szarej strefy i uszczelnienia systemu podatkowego. Kampania przypomina, że osoby, które nie płacą podatków, oszukują w pierwszej kolejności swoich klientów i wypychają z rynku uczciwych przedsiębiorców. A przywłaszczone przez nich pieniądze powinny zostać wydane na nasze bezpieczeństwo, zdrowie czy edukację – informuje Fakty Oświęcimiu Urząd Skarbowy w Oświęcimiu,
Dowiadujemy się też, że ogólna liczba kas rejestrujących w pierwszych trzech miesiącach loterii wzrosła o prawie 15 procent w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. W tym samym czasie w premiowanej wówczas branży liczba kas zwiększyła się o 38 procent, a wielkość obrotów o 20 procent. Wzrost deklarowanych wpływów z podatku VAT w premiowanej branży wyniósł blisko 13 procent.
Jak przekonuje oświęcimski urząd skarbowy, Narodowa Loteria Paragonowa przeciwdziała szarej strefie. Większość przedsiębiorców, którzy sprzedają towary i świadczą usługi, ma bowiem obowiązek stosowania kas fiskalnych. – Niestety część z nich uchyla się od tego obowiązku, a inni, chociaż posiadają kasę fiskalną, nie rejestrują całej realizowanej sprzedaży obrotów za każdym razem. W ten sposób ukrywają swoje obroty, a konsument nie otrzymuje paragonu fiskalnego. Jednak kupując towary, czy korzystając z usług i tak płaci cenę brutto, czyli z naliczonym podatkiem. Tyle, że cała kwota trafia do kieszeni nieuczciwego sprzedawcy. Przez to zaniżane są wpływy z tytułu VAT, który stanowi prawie połowę wszystkich dochodów budżetu państwa – czytamy w informacji fiskusa.