polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Bartłomiej Gieregowski, prezes „Stowarzyszenia Stop Fetorowi w mieście i gminie Oświęcim”. Fot. Paweł Wodniak
„Stowarzyszenia Stop Fetorowi w mieście i gminie Oświęcim” odniosło się do komunikatu oświęcimskiego magistratu w sprawie firmy Tacon. Komunikat ten miasto wydało w odpowiedzi na pytania Faktów Oświęcim.
Z kolei pytania dotyczyły stanowiska fetorowców w sprawie inwestycji firmy Tacon w mieście nad Sołą.
Stowarzyszenie przesłało do naszej redakcji oświadczenie, w którym analizuje treści zawarte w piśmie Urzędu Miasta Oświęcimiu. Publikujemy je w oryginale.
W nawiązaniu do komunikatu Urzędu Miasta Oświęcim w sprawie stanowiska stowarzyszenia „Stop fetorowi w mieście i gminie Oświęcim” odnoszącego się do planowanej inwestycji firmy „Tacon”, pragniemy podziękować za stanowisko Urzędu Miasta oraz tak rzetelne przedstawienie stanu prawnego inwestycji na obecną chwilę.
Odnosząc się jednak do słów „…szykuje nam kolejną cudowną inwestycję” mieliśmy na myśli decyzję Pana Prezydenta z dnia 23 lipca 2015 roku o numerze GA.6220.6.2015.III, w której to wydaje pozytywną decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach dla firmy Tacon dla inwestycji „instalacja do produkcji miedzi w procesie hydrometalurgicznym oraz do produkcji siarczanu miedzi”, co w naszej ocenie jednoznacznie wiąże się z pełną akceptacją władz miasta dla tej inwestycji na terenie Oświęcimia.
Inwestycja Tacon, jak wielokrotnie powtarzaliśmy, została z „hukiem” przegoniona z krakowskiego os. Złocień w 2014 roku. Mieszkańcy nie zgadzali się na bliskość takiej inwestycji w pobliżu swoich domów. W opinii przygotowanej przez prof. Zygmunt Kowalski z Politechniki Krakowskiej (dla oś. Złocień) podważono decyzje środowiskową, w której brak pełnej informacji o oddziaływaniu na środowisko, zagrożeniach dla terenu i mieszkańców.
Ostania decyzja wydana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie z dnia 23.12.2016 o numerze OO.4242.46.2016 według nas i innych instytucji, które maja styczność z kontrolą wydawanych decyzji, zawiera podobne braki jak w/w decyzja dotycząca Krakowa. Między innymi, większość decyzji odnosi się do środowiska pod względem programu „Natura 2000” a nie realnego zagrożenia dla mieszkańców i człowieka.
Brak w niej informacji na temat składowania, oddziaływania na człowieka i środowisko odpadów niebezpiecznych, z których będzie pozyskiwana miedz (kod.16 08 02-03 oraz 16 08 07) oraz brak informacji o oddziaływaniu na człowieka pozostałych 15% kwasu siarkowego, które mogą nie zostać wyeliminowane w skruberach zraszających, zainstalowanych w instalacjach wentylacyjnych. To tylko niektóre wątpliwości, które rzucają się w oczy po wnikliwej analizie opinii RDOŚ w Krakowie.
Zarówno Państwu jak i nam zależy na przejrzystości prowadzenia procedury, tego jakże kontrowersyjnego inwestora, który miedzy innymi z odpadów niebezpiecznych takich jak zużyte katalizatory zawierające niebezpieczne metale przejściowe i ich niebezpieczne związki (kod.16 08 02) czy zanieczyszczone innymi niebezpiecznymi substancjami katalizatory (kod.16 08 07) będzie pozyskiwać miedz oraz produkować blachy miedziane w niedalekim otoczeniu gospodarstw domowych mieszkańców Włosienicy, osiedla Monowice osiedla Dwory oraz osiedla Chemików.
Niestety, jako „nowe” stowarzyszenie, nie możemy zostać dopuszczeni do postępowania tak, jak Towarzystwo na Rzecz Ziemi z Oświęcimia. Mimo zgodności statutowej, taką możliwość nabędziemy dopiero po roku od dnia założenia Stowarzyszenia „Stop Fetorowi w Mieście i Gminie Oświęcim”, stąd nasz apel o jasny i czytelny przekaz informacji w BIP.
Ludzką rzeczą jest się mylić, bylibyśmy szczęśliwi, gdyby okazało się, że inwestycja Tacon i nasze protesty z nią związane, nie znajdują odzwierciedlenia w faktycznym stanie – wtedy uderzymy się w pierś i przyznamy się do porażki, ale co wtedy, gdy okażę się, ze oprotestowana przez nas inwestycja faktycznie truje mieszkańców?
Od redakcji: Poprzednie stanowisko „Stowarzyszenia Stop Fetorowi w mieście i gminie Oświęcim” można znaleźć TUTAJ.