polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Niektóre decyzje powinno się oceniać z perspektywy czasu. Jedną z nich jest małżeństwo. Grupa Portali Weselnych w ramach Ogólnopolskiego Badania Nowożeńców, które odbyło się w kwietniu 2016, postanowiła zbadać, jak z nowożeńcy zapatrują się na swoje decyzje, ile kosztował ich ślub oraz jak wyglądały przygotowania. Pytania były dokładne, a odpowiedzi nierzadko zaskakujące. W ankiecie wzięło udział ponad 300 osób z całej Polski.
– Narzeczeni organizując ten wyjątkowy dzień stoją przed wieloma trudnymi decyzjami: termin letni czy zimowy, pamiątka w formie zdjęć czy filmu, orkiestra czy może DJ? Takich dylematów jest naprawdę dużo, dlatego postanowiliśmy zapytać nowożeńców o ich doświadczenia, które mogą okazać się cenne dla przyszłych par młodych – wyjaśnia cel badań Natalia Rydzoń z redakcji fotograf-wesele.pl, należącej do Grupy Portali Weselnych. Po pierwsze – pomoc
Przeprowadzone badania miały pomóc przyszłym Młodym Parom w podjęciu ważnych decyzji czy w organizacji tego wyjątkowego dnia. Ale nie tylko… W tym roku Grupa Portali Weselnych, aby zachęcić ludzi do wzięcia udziału w przedsięwzięciu, postanowiła przeznaczyć 1 zł za każdą ankietę na Fundację DKMS Polska.
– W tym roku postanowiliśmy wesprzeć Fundację DKMS Polska, której głównym celem jest znalezienie dawców komórek macierzystych oraz szpiku dla osób potrzebujących. Działacze zajmują się również wsparciem dla chorych oraz propagowanie wiedzy związanej z tematem nowotworów i walką z nimi – mówi Natalia Rydzoń z redakcji fotograf-wesele.pl.
Kosztownie i czasochłonnie
To, że na ślub trzeba przeznaczyć dużo pieniędzy, nie jest dla nikogo tajemnicą. W 2015 roku większość narzeczonych zmieściła się w granicach 20-40 tysięcy złotych, jednak jedna czwarta potrzebowała na ten cel nawet 40-60 tys. złotych. Jest również pewien odsetek Młodych Par (5%), którym udało się zorganizować ślub i wesele, mieszcząc się w budżecie do 10 tys. złotych.
Aby zmniejszyć wydatki niektórzy nie zapraszali na wesele dzieci swoich bliskich. Dzięki temu można zaoszczędzić na wyżywieniu czy noclegach. Taką postawę zadeklarowało 18% ankietowanych. Nie zawsze jednak jest to możliwe.
– Są jednak regiony takie jak na przykład Śląsk, gdzie 91% par nie wyobraża sobie tego dnia bez pociech swoich gości. Potwierdza to opinię, że mieszkańcy tego regionu są bardzo rodzinni i tradycyjni – podsumowuje zebrane dane Natalia Rydzoń z redakcji fotograf-wesele.pl.
Ponadto organizacja ślubu i wesele wymaga nie tylko wkładu finansowego, ale jest również bardzo czasochłonne. Większość ankietowanych rozpoczęło przygotowania do tego dnia, już na rok przed planowanym ślubem. Tylko jedna czwarta rozpoczęła je na sześć miesięcy wcześniej. Aż 95% procent podjęło się samodzielnej organizacji, a tylko 5% skorzystało z pomocy konsultanta ślubnego. Mity i przesądy
Popularny etos głosi, że ślub, to najpiękniejszy dzień w życiu. Jednak aż 18% ankietowanych zaprzecza, że tak naprawdę jest. Najwięcej ślubów odbyło się w sierpniu. Następne w kolejności były czerwiec i wrzesień. To natomiast może potwierdzać, że Polacy wierzą w przesąd, jakoby najlepszy na zawarcie małżeństwa był miesiąc, w nazwie którego występuje literka „r”. Literka ta nie musi występować natomiast w polskiej nazwie miesiąca, więc wydawałoby się, że styczeń też jest odpowiednim miesiącem (January). Jednak tylko 15% ankietowanych zdecydowało się na ślub właśnie wtedy. Po co literka „r”? Podobno ma ona przynieść szczęście przyszłemu małżeństwu. Inna wersja głosi, że ma uchronić przyszłe potomstwo przed seplenieniem.
Badania Grupy Portali Weselnych zaprzeczają również poglądowi, że dzisiaj ślubu nie bierze się już z miłości. Po roku czasu, gdy para ma za sobą już pierwsze małżeńskie problemy i kłótnie tylko 6% żałuje swojej decyzji. Aż 90% nowożeńców potwierdza, że ślub wzięli z wzajemnej miłości. Z powodu nieplanowanej ciąży wzięło ślub zaledwie 3% par. Niektórzy wzięli ślub z chęci założenia rodziny (50%), a niektórzy z potrzeby bliskości (18%). Co raz rzadziej na szczęście pobudkami do zawarcia małżeństwa była desperacja czy głupota.
Popularne tradycje ślubne
Polacy przywiązują dużą wagę do tradycji ślubnych. Aż 97% ankietowanych zadeklarowało, że pojawił się u nich na weselu tort, 95% osób rozpoczęło przyjęcie „pierwszym tańcem”, 91% par zostało przywitanych chlebem i solą, a 89% miało oczepiny. Respondenci podali również kilka innych ważnych dla nich zwyczajów, jak błogosławieństwo czy podziękowanie rodzicom.