Ewa Momot odpowiada antysmogowcom

Marcin Cichowski  |   Fakty,Meteo,Wybory  |   8 października 2018 14:46
Udostępnij

Polski Alarm Smogowy przygotował ankietę do kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów. Wypełnioną – przesłała Ewa Momot, startująca z KWW Koalicja Obywatelsko-Samorządowa KOS 2018.

„Prosimy o umieszczenie ankiety. Deklaracje kandydatów wykorzystamy w trakcie i po kampanii wyborczej do informowania opinii publicznej o poglądach poszczególnych osób wobec problemu jakości powietrza na ziemi oświęcimskiej” – pisze do Faktów Oświęcim Oświęcimski Alarm Smogowy – „Z deklaracji będziemy rozliczać wspólnie także już po wyborach”.

Poniżej odpowiedzi Ewy Momot, kandydatki na prezydenta Oświęcimia, na przesłaną przez Oświęcimski Alarm Smogowy ankietę antysmogową.

Kandydatów prosimy o przesyłanie wypełnionych ankiet na adres: oswiecimskialarmsmogowy@gmail.com

  1. Jak ważny jest w Mieście/Gminie Oświęcim problem smogu ? (skala ocen – proszę podkreślić właściwą)
    a. bardzo ważny
    b. ważny
    c. średnio
    d. mało ważny
    e. nieważny
  2. Co jest w Mieście/Gminie Oświęcim główna przyczyna smogu ? (proszę podkreślić jedną odpowiedź)
  3. zanieczyszczenie z samochodów
    b. ogrzewanie domów węglem i drewnem
    c. napływ zanieczyszczeń z zewnątrz
    d. palenie odpadów
  4. Jakie są skutki zdrowotne zanieczyszczonego powietrza w Mieście/Gminie Oświęcim? (proszę wymienić)
    wzrost zachorowań na choroby dolnych i górnych dróg oddechowych, systematyczny wzrost liczby zawałów serca, zwłaszcza w okresie listopad-luty
  5. Czy inwentaryzacja źródeł niskiej emisji jest potrzebna? TAK/ NIE
    Jeśli tak, to jak zamierza Pan/-i ją zrobić? (proszę opisać)
    O ile wiem, aktualnie w mieście Oświęcim dokonywana jest taka inwentaryzacja
  6. Jakie działania podejmie Pan/-i dla realizacji uchwały antysmogowej w Mieście/Gminie Oświęcim w kolejnej kadencji (proszę opisać).
    W celu realizacji uchwały antysmogowej zasadne jest podjąć kroki w celu zmiany formuły naboru wniosków o dotację na wymianę źródła ciepła z okresowej na ciągłą, ponadto zobowiązuje się do wsparcia wymiany wszystkich bezklasowych źródeł ciepła używanych na terenie miasta w trakcie najbliższej kadencji, system dotacji winien być tak skonstruowany by preferował wymianę źródła ciepła na ciepło systemowe, gaz, pellet, fotowoltaikę. Dodatkowe benefity winien otrzymać ten mieszkaniec, który zrezygnuje z ogrzewania węglowego. Istotnym działaniem będzie również wdrożenie powszechnej edukacja oraz promocja informacji antysmogowych.
  7. Czy w Mieście/Gminie Oświęcim problem ubóstwa energetycznego jest:
    a. bardzo ważny
    b. ważny
    c. średnio
    d. mało ważny
    e. nieważny
  8. Czy Miasto/Gmina Oświęcim złoży wniosek o skorzystanie z ustawy termomodernizacyjnej na zwalczenie ubóstwa energetycznego?
    TAK. Konieczne jest sięgnięcie po wszelkie możliwe środków zewnętrzne wpierające działania antysmogowe
  9. Jakie środki z budżetu Miasta/Gminy Oświęcim zaplanuje Pan/-i na zwalczenie problemu smogu w poszczególnych latach w kadencji 2019-2022?
    (proszę podać kwotowo i procentowo w stosunku do dochodów gminy)

Wydane zostanie tyle, ile będzie konieczne by Oświęcimianie z roku na rok mogli oddychać czystszym powietrzem, tak, aby nie później niż do roku 2022 pozbyć się z terenu Oświęcimia minimum 90% tzw. kopciuchów. Wskazana w budżecie na rok 2018 kwota przeznaczona na ochronę powietrza w wysokości 198 808,00 zł, wydaje się nie wystarczająca w stosunku do obecnej skali problemu.

  1. O jakie środki i z jakich źródeł będzie zabiegała Pan/-i na wparcie walki ze smogiem i realizację uchwały antysmogowej w latach 2019-22?
    Odpowiedz tożsama z tą, którą udzieliłam w pkt. 8. Konieczne sięgnięcie po wszelkie już funkcjonujące programy i środki ze źródeł zewnętrznych oraz te, które dopiero zostaną uruchomione.
    Prawo do czystego powietrza jest podstawowym prawem człowieka i nie ma takich pieniędzy, których nie warto za to zapłacić.