polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Uczestnicy marszu różnie reagowali na to, co zobaczyli w Auschwitz. Fot. Dominik Smolarek
Kilka tysięcy młodych Żydów z 40 krajów świata przeszło w czwartek trzykilometrową trasę pomiędzy byłymi niemieckimi nazistowskimi obozami koncentracyjnymi i zagłady Auschwitz i Auschwitz II – Birkenau. W 25. Marszy Żywych uczestniczyła także duża grupa polskiej młodzieży.
Sygnałem do rozpoczęcia marszu spod bramy z napisem „Arbeit macht frei” do pomnika w Birkenau był dźwięk szofaru, baraniego rogu, który w żydowskiej tradycji nawołuje do pokuty.
– Tegoroczny marsz odbył się 80 lat po uchwaleniu tak zwanych norymberskich ustaw rasowych, które stały się fundamentem antyżydowskiej polityki w Niemczech. W tym roku mija też 70 lat od zakończenia procesu norymberskiego, podczas którego osądzeni zostali przywódcy odpowiedzialni za zbrodnie niemieckiej III Rzeszy – przypomina Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Przy pomniku poświęconym ofiarom obozu, tuż obok ruin komór gazowych i krematoriów II i III, zapłonęło sześć symbolicznych zniczy symbolizujących sześć milionów ofiar Holokaustu.
Na zakończenie ceremonii uczestnicy wspólnie odmówili kadisz, czyli żydowską modlitwę za zmarłych.
– W wielu miejscach na terenie byłego obozu uczestnicy Marszu zostawili drewniane tabliczki z nazwiskami pomordowanych, symbolizujące żydowskie nagrobki – macewy. Wiele z nich znalazło się na torach znajdujących się przy rampie, gdzie niemieccy lekarze SS dokonywali selekcji przywożonych z całej Europy Żydów – relacjonuje Bartyzel.
Muzeum Auschwitz-Birkenau o Marszu Żywych: Marsz Żywych jest częścią międzynarodowego projektu edukacyjnego, który odbywa się w Polsce i Izraelu. Przez prawie tydzień grupy odwiedzają miejsca związane z tradycją żydowską oraz Zagładą. Druga część programu odbywa się w Izraelu.
Marsze Żywych organizowane są od 1988 roku w Dniu Pamięci o Zagładzie – Jom HaSzoa – którego data związana jest z powstaniem w getcie warszawskim. W pierwszym marszu wzięło udział około 1,5 tysiąca Żydów. Od 1996 roku odbywają się corocznie. Największy miał miejsce w 2005 roku, w 60. rocznicę wyzwolenia Auschwitz, kiedy uczestniczyło w nim około 20 tys. osób.
Holokaust stanowił bezprecedensową próbę masowego mordu przy użyciu metod przemysłowych, która nigdy wcześniej i później nie była przeprowadzona w takiej skali. W założeniach miał doprowadzić do „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, czyli wymordowania całego narodu. W Auschwitz, największym ośrodku zagłady, Niemcy zgładzili ponad milion sto tysięcy ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i obywateli innych narodów.