Dziewięć tablic, czyli „Porządek i Zagłada”

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   16 kwietnia 2018 16:42
Udostępnij

W Miejscu Pamięci Auschwitz powstała czasowa wystawa. Składa się na nią dziewięć tablic, przedstawiających rolę policji w Niemczech od stycznia 1933 roku.

Podczas otwarcia wystawy „Porządek i Zagłada. Policja w nazistowskich Niemczech” w bloku 12. byłego obozu obecni byli Leon Schwarzbaum, ocalały z Zagłady, Dietmar Woidke, premier Brandenburgii i koordynator rządu niemieckiego ds. niemiecko-polskiej współpracy międzyspołecznej i przygranicznej, Michael Groß, konsul generalny Niemiec w Krakowie oraz kuratorzy wystawy Detlef Graf von Schwerin i Wolfgang Schulte.

„Przed otwarciem ekspozycji premier Woidke wraz z delegacją złożyli wieniec przy Ścianie Śmierci na dziedzińcu bloku 11, składając hołd wszystkim ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu” – zaznacza Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Wystawa pokazuje, że nie tylko Gestapo i SS, ale także zwykła niemiecka policja brała udział w zbrodniach nazistowskich. Była bowiem głównym instrumentem służącym utrzymaniu władzy przez reżim nazistowski, który od początku istnienia aż do upadku mógł liczyć na jej wsparcie. Wszystkie jednostki niemieckiej policji dopuszczały się aktów terroru i zbrodni w imię ideologii nazistowskiej na początku na terenie Rzeszy Niemieckiej, a później na ziemiach opanowanych przez Wehrmacht.

„Cieszę się, że możemy pokazać tę wystawę tutaj. Odpowiedzialność, która ciążyła na policji, była dużo większa, niż wśród ludności cywilnej. Bardzo dobrze, że trafia to teraz do społecznej świadomości. Dobrze, że dziś mówi się wiele o roli niemieckiej policji w czasie dyktatury, o tym, co dotyczy społeczeństwa w czasie dyktatury. To nie było bowiem tylko kilku sprawców. To było bardzo wielu ludzi, którzy tę dyktaturę wspierali” – podkreślał Dietmar Woidke.

„Zbrodnie niemieckiej policji miały miejsce w znacznej mierze w okupowanej Polsce. A zatem to ważne i właściwe, że nasza wystawa pokazywana jest teraz z polskim tłumaczeniem w Miejscu Pamięci Auschwitz” – dodał Wolfgang Schulte, jeden z kuratorów wystawy.

Wystawę, którą można oglądać do 31 sierpnia w bloku 12 w Miejscu Pamięci Auschwitz, przygotowała Niemiecka Wyższa Szkoła Policji w Münster.

Najnowsze realizacje wideo