Dzieła Gerharda Richtera w Oświęcimiu

Redakcja eFO  |   Fakty  |   28 października 2021 19:38
Udostępnij

Malarz Gerhard Richter powierzy Międzynarodowemu Komitetowi Oświęcimskiemu cykl swoich „Obrazów z Birkenau” oraz cztery „szare lustra”. 

Na całość wystawy artysty, oprócz wymienionych luster, składają się również cztery fotografie, które powstały na podstawie oryginalnych zdjęć, wykonanych przez więźniów w Birkenau.

„Te cztery fotografie, zrobione potajemnie i z narażeniem życia w 1944 roku przez więźniów Sonderkommando w pobliżu komory gazowej i krematorium nr V,  uchodzą za jedyne fotograficzne dokumenty Holokaustu, na których utrwalono mord i palenie zwłok ludności żydowskiej w Auschwitz” – tłumaczyła Joanna Klęczar-Déodat, kierowniczka działu komunikacja, media i projekty w Fundacji na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Dla malarza Gerharda Richtera stanowiły one punkt wyjścia i podstawę stworzonych w 2014 roku prac  „Obrazy z Birkenau”. Będąc pod ogromnym wrażeniem, jakie przed laty na nim wywarły te zdjęcia, postanowił powrócić do tematu, tworząc cztery abstrakcyjne, duże obrazy, które pokazywane były już m.in. w Dreźnie, Berlinie, Moskwie i Nowym Jorku. 

Egzemplarze edycyjne obrazów wraz z „szarymi lustrami” i 4 fotografiami otrzymają stałe miejsce ekspozycyjne w Oświęcimiu, które zostanie zbudowane według projektu Gerharda Richtera na terenie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu/Auschwitz. 

„Auschwitz/Oświęcim to odpowiednie miejsce prezentacji tych prac. Całego cyklu umieszczonego na stałej wystawie w osobnym budynku. Istnieje co prawda jeszcze wiele innych miejsc dotkniętych nazistowskim okrucieństwem, ale nazwa Auschwitz stała się symbolem ich wszystkich i musi o nich przypominać. A dla mnie jest to zarówno wyróżnieniem i pociechą, a także daje mi poczucie spełnionego zadania” – wyjaśnił Gerhard Richter.

Dom sztuki „Gerhard Richter-Birkenau” powstanie w odległości około czterech kilometrów od obozu Birkenau, w którym wykonano zdjęcia.

Projekt powstał w wyniku długiego dialogu pomiędzy Gerhardem Richterem, jego żoną Sabine Moritz-Richter oraz Christophem Heubnerem, wiceprezydentem wykonawczym Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego. 

Nadzór architektoniczny nad nim sprawować będzie pochodzący z Isny architekt Edwin Heinz, który już wcześniej wraz z Helmutem Morlokiem uczestniczył w projektowaniu budynków Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży.

„Przekazanie tych dzieł sztuki przez Gerharda Richtera i budowa jego budynku wystawienniczego to ogromne wzbogacenie dla miasta Oświęcimia, które przyczyni się do kształtowania życia kulturalnego naszego miasta, w którym pamięć o Auschwitz jest tak wszechobecna. Dlatego z wielkim zadowoleniem przyjmuję inicjatywę Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego i Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży” – powiedział Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

Wypowiadając się w imieniu Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, powiedział w Berlinie: 

„Obrazy z Birkenau” Gerharda Richtera są artystycznym świadectwem jego ciągłego powrotu do tego niepokojącego tematu. Fakt, że jego prace znajdą się teraz w miejscu swojej prehistorii, zaledwie kilka kilometrów od krematoriów i pól popiołów Birkenau, jest dla ocalonych z Auschwitz wzruszający i dodający otuchy. Obrazy Gerharda Richtera z Birkenau są dla nich silnym sygnałem przeciwko zapomnieniu oraz znakiem współczucia i solidarności, jaką malarz okazuje im i ich zamordowanym rodzinom. A ponadto są dla ocalonych z Auschwitz elementarnym dowodem, że artystyczna i polityczna konfrontacja z tym, co uczyniono im oraz wszystkim innym ofiarom, nie zakończyła się i nigdy się nie zakończy.

 

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .