polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Uczniowie z Ósemki solidnie przygotowali się na spotkanie z Markiem Michalakiem. Fot. Jola Wodniak
W spotkaniu zainicjowanym przez Monikę Gibałę, nauczycielkę Ósemki, uczestniczyli także policjanci z Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu oraz kadra pedagogiczna szkoły.
Marek Michalak jest pedagogiem, wykładowcą akademickim, kawalerem Orderu Uśmiechu i kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.
„Spotkanie wiązało się z prezentacją autorskiej książki dla dzieci „Opowieści o tym, co w życiu ważne”. Książka zawiera wartościowe treści dotyczące z zakresu świata dzieci oraz praw dziecka. Autorowi towarzyszył syn Miłosz, który jest bohaterem książki. Odpowiadał na pytania dzieci związane z zapisanymi opowiadaniami” – opowiada Monika Gibała.
Uczniowie z oświęcimskiej Ósemki mieli okazję porozmawiać z Markiem Michalakiem na temat wartości ważnych dla dzieci i kwestii przestrzegania praw dziecka. O tych ostatnich przypomniała także aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa KPP w Oświęcimiu.
Młodzi ludzie zobaczyli też z bliska Order Uśmiechu i poznali szczegóły ceremonii jego wręczania. Marek Michalak zacytował słowa Janusza Korczaka, że „Dziecko to także człowiek tylko, że jeszcze mały…”.
Po części oficjalnej chętne dzieci i młodzież mieli okazje do indywidualnych rozmów z Markiem Michalakiem i jego synem Miłoszem. Wszyscy chętnie odwiedzili też stoisko policyjne, przygotowane przez dzielnicowych aspiranta sztabowego Bogusława Hałata i sierżanta sztabowego Adriana Stanka.
„Policjanci przestrzegali przed zagrożeniami, z którymi mogą zetknąć się dzieci i młodzież zarówno w roku szkolnym, jak i podczas zbliżających się ferii zimowych. Zaprezentowali sprzęt policyjny i odpowiedzieli na mnóstwo pytań związanych z dbaniem o bezpieczeństwo i służbą w policji. Poprosili uczniów, aby na co dzień dbali o swoje bezpieczeństwo i obowiązki, pomagali swoim kolegom i koleżankom, reagowali na zagrożenia informując o nich dorosłych. A także, aby przekazali swoim babciom i dziadkom ulotkę z ostrzeżeniami dotyczącymi różnego rodzaju oszustw na szkodę seniorów” – relacjonuje rzecznik Małgorzata Jurecka.
Monika Gibała przygotowując spotkanie z byłym rzecznikiem praw dziecka, włączyła do współpracy bibliotekę szkolną i kadrę pedagogiczną.
„Nauczyciele podczas zajęć szkolnych zaznajamiali i przypominali uczniom prawa i obowiązki dzieci. Uczniowie przygotowali plakaty z ważnymi dla nich prawami, które zaprezentowali podczas spotkania, mającego na celu podniesienie poziomu wiedzy i świadomości dotyczącej praw dziecka oraz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. To niezwykłe wydarzenie łączyło w sobie treści edukacyjne i profilaktyczne” – podsumowuje Monika Gibała.