polecamy
Fakty z powiatu: Rządowe wsparcie na modernizację oddziału dziecięcego
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Po wyjściu z basenu doszło zatrzymania akcji serca. Fot. Paweł Wodniak
Zawody przygotował Instytutu Nauk o Zdrowiu Małopolskiej Uczelni Państwowej (MUP) im. rtm. Witolda Pileckiego we współpracy ze Szpitalem Powiatowym w Oświęcimiu, a patronem medialnym były Fakty Oświęcim.
Na mistrzostwa do grodu nad Sołą przybyły 34 drużyny m.in. z Małopolski, Śląska i Kielecczyzny, a nawet z województwa łódzkiego. Każda liczyła trzy osoby.
Najpierw wszyscy zmagali się z testem, podczas którego musieli wykazać się wiedzą teoretyczną. Następnie zmierzyli się z 18 zaaranżowanymi scenkami tematycznymi z zakresu pierwszej pomocy.
Młodzi ratownicy zmagali się m.in. z takimi sytuacjami, jak bójka na weselu, zadławienie na imprezie karnawałowej, porachunki pseudokibiców, zadławienie niemowlaka, uraz dłoni podczas zajęć z wykorzystaniem robota przemysłowego, zatrzymanie akcji serca po wyjściu z basenu, wybity ząb w trakcie skoków na trampolinie, złamanie nogi podczas meczu hokejowego, wypadek samochodowy, przygniecenie dziecka przez szafę czy udar mózgu.
Pierwsze miejsce zdobyła drużyna Zespołu Szkół w Libiążu. Drugie miejsce na podium wywalczyła ekipa Zespołu Szkół Elektrycznych, Elektronicznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej, a trzecie Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie.
Największą wiedzą i umiejętnościami z zakresu pierwszej pomocy z powiatu oświęcimskiego wykazali się uczniowie Powiatowego Zespołu nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. M. Kopernika w Kętach.
Najlepszą zawodniczką sędziowie okrzyknęli Stefanię Sokołowską z Zespołu Szkół w Libiążu, a najlepszym zawodnikiem Artura Krawczyka z Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini im. Batalionu Parasol.
Organizatorzy nagrodzili także drużyny, które zajęły miejsca od czwartego do dziewiątego. Są to kolejno: II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Bielsku-Białej, IX Liceum Ogólnokształcące im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu, Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini, Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej, I Licem Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie i Liceum Ogólnokształcące w Trzebini im. Batalionu Parasol.
Nagrodę specjalną otrzymała drużyna, która jadąc do Oświęcimia pokonała najdłuższą drogę, czyli ekipa Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w ZSP w Kleszczowie, a także zespół, który najlepiej ze sobą współpracował, To uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych, Elektronicznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej.
„Wielkie brawa należą się również pozostałym drużynom, które wzięły udział w Mistrzostwach. Wszyscy uczniowie wykazali się ogromną pasją w ratowaniu życia człowieka, wiedzą i umiejętnościami” – zapewniają organizatorzy.